Sanatoria za darmo dla tej grupy pacjentów. Są pomysły czterech korzystnych zmian

1 dzień temu 6
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

"Chcemy poprosić o wsparcie"

Od początku bieżącej kadencji Sejmu trwają rozmowy o tym, jak mogłyby wyglądać zmiany w sanatoriach. Konkretne propozycje przygotowała dr Aleksandra Sędziak, krajowa konsultantka w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej. Problem w tym, że Ministerstwo Zdrowia na razie nie dało im zielonego światła.

Wśród pomysłów są m.in. rozwiązania skierowane do seniorów. Zostały one zaprezentowane 25 czerwca podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. wspierania rozwoju uzdrowisk. Obecna była też minister ds. polityki senioralnej, Marzena Okła-Drewnowicz.

– Chcielibyśmy prosić panią o wsparcie, by seniora można było leczyć trochę inaczej – zaapelowała do niej dr Sędziak zwróciła się do ministry ds. polityki senioralnej. I przedstawiła plan na zmiany w sanatoriów dla seniorów.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Za darmo, z opiekunem, z innym programem

Obecnie pacjenci w sanatoriach mają zapewnione trzy zabiegi dziennie przez trzy tygodnie. To jedyna dostępna forma wsparcia. Krajowa konsultantka, dr Aleksandra Sędziak, zwraca jednak uwagę, że dla części seniorów taki intensywny program może być zbyt wymagający. – Chcielibyśmy wprowadzić także łagodniejszy wariant, mniej obciążający – podkreślała podczas spotkania.

Dr Sędziak postuluje też wyjazdy do sanatoriów osób niesamodzielnych i z niepełnosprawnościami - byłoby to możliwe, gdyby otrzymali zgodę na pobyt z osobą asystencką/opiekunem.

Ważną zmianą byłyby bezpłatne turnusy dla seniorów po 75. roku życia. Obecnie Narodowy Fundusz Zdrowia pokrywa koszty zabiegów, ale za zakwaterowanie i wyżywienie kuracjusze muszą zapłacić sami. Choć w takiej konfiguracji ceny są niższe niż w przypadku komercyjnych turnusów, to dla wielu emerytów wydatek rzędu 800–1000 zł za trzy tygodnie to wydatek, na który nie mogą sobie pozwolić.

– Skoro osoby 65+ mają już dostęp do darmowych leków, to bezpłatne sanatoria byłyby kolejnym ważnym krokiem w stronę realnego wsparcia – podkreśla dr Aleksandra Sędziak.

Wśród propozycji zmian pojawił się pomysł stworzenia dziennych domów opieki medycznej. Seniorzy mogliby tam przychodzić na zabiegi, ale też liczyć na ciepły posiłek, zajęcia integracyjne i terapię zajęciową.

Planowane są również zajęcia z obsługi nowych technologii – starsze osoby mogłyby nauczyć się m.in. korzystania z Internetowego Konta Pacjenta. Kolejną nowością miałaby być porada geriatryczna – specjalistyczne badanie w sanatorium, które pomogłoby określić, jakiego wsparcia potrzebuje konkretny pacjent.

Minister ds. polityki senioralnej, Marzena Okła-Drewnowicz, zapowiedziała, że zorganizuje spotkanie z przedstawicielami resortów zdrowia, cyfryzacji i rodziny, by wspólnie zastanowić się, które z tych rozwiązań można realnie wdrożyć. – Moja rola to wspieranie i lobbowanie na rzecz tych zmian – zadeklarowała.

Przeczytaj źródło