Rząd chce dwóch elektrowni jądrowych. Oto najnowsze plany

6 dni temu 17
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

2025-06-25 15:58

publikacja
2025-06-25 15:58

Resort przemysłu skierował do konsultacji projekt aktualizacji Programu polskiej energetyki jądrowej (PPEJ), według którego rozpoczęcie komercyjnej pracy pierwszego bloku elektrowni jądrowej na Pomorzu ma nastąpić w 2036 r. Konsultacje dokumentu potrwają do 25 lipca.

Rząd chce dwóch elektrowni jądrowych. Oto najnowsze plany
Rząd chce dwóch elektrowni jądrowych. Oto najnowsze plany
fot. Artush / / Shutterstock

"Celem Programu polskiej energetyki jądrowej (PPEJ) jest budowa oraz oddanie do eksploatacji dwóch elektrowni jądrowych o łącznej mocy zainstalowanej od ok. 6 do ok. 9 GWe w oparciu o sprawdzone, wielkoskalowe, wodne reaktory jądrowe generacji III(+) oraz stworzenie warunków do dalszego rozwoju energetyki jądrowej" - napisano w skierowanym do konsultacji dokumencie.

W załączonym harmonogramie budowy pierwszej elektrowni jądrowej w gminie Lubiatowo-Kopalino wskazano rozpoczęcie prac budowlanych (pierwszy beton jądrowy) w 2028 r. oraz rozpoczęcie komercyjnej pracy bloku nr 1 w 2036 roku.

W zapisach dotyczących finansowania budowy pierwszej elektrowni jądrowej potwierdzono model wynikający z przyjętych wcześniej dokumentów rządowych.

Jest to 30-proc. udział kapitału własnego, który zostanie zapewniony w ramach dokapitalizowania PEJ przez Skarb Państwa jako jedynego inwestora w projekcie oraz udział finansowania dłużnego na poziomie 70 proc., objętego w 100 proc. gwarancjami Skarbu Państwa, którego głównym źródłem będą agencje kredytów eksportowych, a w zakresie uzupełniającym również inne polskie i zagraniczne instytucje finansowe.

Przyjęta już ustawa o przygotowaniu i realizacji inwestycji obiektów energetyki jądrowej zakłada przekazanie na część kapitałową projektu EJ1 kwoty 60,2 mld złotych w latach 2025-2030.

Jeśli chodzi o drugą planowaną elektrownię jądrową w Polsce, to szczególna uwaga ma - według dokumentu - być zwrócona na ofertę finansową obejmującą zarówno finansowanie dłużne, jak i udział kapitałowy dostawcy technologii lub generalnego wykonawcy lub innego podmiotu wchodzącego w skład konsorcjum oferentów, przynajmniej na etapie budowy.

"Będzie to stanowiło czynnik motywujący do zrealizowania prac w pierwotnym harmonogramie i kosztorysie" - podkreślono.

Bełchatów, Kozienice, Połaniec oraz Konin? Wciąż nie wiadomo, gdzie stanie 2. elektrownia atomowa

Ponadto ważny będzie wybór technologii i generalnego wykonawcy w trybie konkurencyjnym, co ma pozwolić na uzyskanie najlepszych możliwych warunków cenowych i pozacenowych oferty na budowę EJ2.

Inne wyróżnione kwestie to znaczący udział polskich firm wykonawczych w projekcie (tzw. local content).

"Dzięki temu wzrosną ich możliwości eksportowe. Celem powinno być osiąganie coraz wyższego udziału polskich firm wykonawczych wraz z każdym kolejnym blokiem" - wskazano.

Podkreślono też udział odbiorców końcowych we własności elektrowni przy zachowaniu niezbędnej kontrola SP nad spółką jądrową, w tym kontroli nad obrotem akcjami lub udziałami, z poszanowaniem praw pozostałych właścicieli.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w dokumencie napisano, PGE i Enea mogą w ramach PPEJ prowadzić prace związane z przygotowaniem inwestycji jądrowych we wskazanych w PPEJ lokalizacjach pod EJ2, czyli odpowiednio: Bełchatów, Kozienice, Połaniec oraz Konin.

"Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe będzie kontynuować rozpoczęte wstępne prace przygotowawcze dla inwestycji w EJ2 (...). Docelowa struktura właścicielska projektu zostanie ustalona już po wstępnym etapie przygotowawczym, uwzględniając wymogi prawa krajowego i prawa UE oraz biorąc pod uwagę uwarunkowania aktualne na moment jej ustalania" - wskazano.

PPEJ opisuje też prace związane z budową infrastruktury towarzyszącej dla przyszłych elektrowni jądrowych w Polsce. (PAP Biznes)

jz/ asa/

Przeczytaj źródło