Ruszyło prawdziwe trzęsienie ziemi na rynku pracy. Takich zmian jeszcze nie było

1 tydzień temu 12
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

Zasiłek można otrzymać w całości

Bon na zasiedlenie bez limitu wieku, rejestracja na podstawie miejsca zamieszkania, a nie adresu zameldowania, takie zmiany przyniosły bezrobotnym nowe przepisy, jakie z początkiem czerwca zaczęły obowiązywać w urzędach pracy. To nie wszystko. Rewolucja dotyczy także wypłaty zasiłku.

Do tej pory jego wysokość zależała od stażu pracy. Jeśli ktoś przepracował łącznie do pięciu lat, wówczas przysługiwał mu zasiłek w wysokości 80 procent. Teraz zasiłek można otrzymać w całości.

Tyle teraz wynosi zasiłek dla bezrobotnych

O jakich kwotach mowa? W pierwszych dziewięćdziesięciu dniach będzie to wsparcie w wysokości 1721,90 zł i 1352,20 zł w kolejnych dniach.

– Kwota zasiłku dla bezrobotnych podlega waloryzacji z dniem 1 czerwca o średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w poprzednim roku i jest kwota brutto od której odprowadza się składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz podatek – wyjaśniała na łamach serwisu pulshr.pl Ewa Flaszyńska z departamentu rynku pracy w resorcie pracy.

Bezrobotni po pięćdziesiątce z dotacją

W planach jest też wdrożenie systemu teleinformatycznego, który umożliwi zdalne uzyskanie pomocy w znalezieniu pracy. Co ważne zostanie uproszczone korzystanie z Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Będzie też można wziąć pożyczkę edukacyjną w wysokości 400 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Nowe regulacje przyniosły też korzystną zmianę dla tych, którzy są już po pięćdziesiątce i mają problemy ze znalezieniem pracy. Jeśli pracodawcy zdecydują się na ich zatrudnienie, przez rok będą otrzymywać dofinansowanie w wysokości 50 proc. pensji minimalnej. W przypadku zatrudnienia emeryta, dofinansowanie obejmuje dwa lata.

Tego wcześniej nie było

Co jeszcze się zmieniło? W pośredniakach mogą się zarejestrować rolnicy. Natomiast bezrobotni z rodzin wielodzietnych oraz rodzice samotnie wychowujący dzieci zostali objęci priorytetową pomocą.

Nowelizacja przepisów zawiera też obowiązek publikowania przez starostwa w Biuletynie Informacji Publicznej listy zawodów i stanowisk, dla których urzędy w danym sektorze nie będą wydawały zezwoleń na pracę, a także wykaz niedoborów kadrowych i listę limitów wydawanych zezwoleń.

Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców

Na liście zmian, jakie objęły rynek pracy, widnieją też cudzoziemcy. Procedury związane z ich zatrudnieniem można załatwić internetowo. Nowe regulacje zakładają obowiązek wysłania do pośredniaków wszelkich dokumentów przed powierzeniem pracy obcokrajowcowi. Pracodawcy muszą informować urząd o ich statusie zatrudnienia.

W górę poszły kary za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców. Od czerwca wynoszą od 3 do 50 tys. złotych. Co więcej, będą nakładane proporcjonalnie do liczby zatrudnionych obcokrajowców. Co ważne, Straż Graniczna i Inspekcja Pracy mogą przeprowadzać kontrole bez zapowiedzi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Przeczytaj źródło