Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
Mówiąc o Pomorzu, wiele osób ma na myśli Trójmiasto i okolice. I nic dziwnego. Znajdą tu dla siebie coś ciekawego zarówno ci, którzy preferują miejski wypoczynek, jak i ci, którzy od miejskiego zgiełku woleliby uciec.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoWszystkie drogi prowadzą do... Gdańska
Dojazd do Trójmiasta jest stosunkowo prosty, bo prowadzą do niego liczne drogi szybkiego ruchu. Od strony Warszawy i Olsztyna dotrzemy trasą S7, od strony Szczecina drogą ekspresową S6 i drogą krajową DK6, a z południa oraz centralnej Polski autostradą A1 i tzw. starą jedynką, czyli drogą krajową DK91.
Wybierając pierwszą z tras, tj. S7, po dotarciu do węzła Gdańsk Port można zjechać na drogę DK89 i kierować się na Westerplatte. Dla Polaków to bardzo ważne miejsce, bo to właśnie tutaj 1 września 1939 r. rozpoczęła się II Wojna Światowa. Charakterystycznym punktem Westerplatte jest pomnik pamięci narodowej na Wyspie Portowej.
Jeśli chcemy od razu dotrzeć do centrum Gdańska, możemy dojechać trasą S7 do węzła Gdańsk Lipce i tutaj zjechać na drogę DK91. W stolicy Trójmiasta można odwiedzić m.in. Hevelianum, interdyscyplinarne miejsce edukacji, historii, kultury i rekreacji, położone na terenie fortu Góry Gradowej, przejść się ul. Długą, którą otaczają zabytkowe kamienice i oczywiście zrobić sobie zdjęcie na tle Neptuna, przy okazji napawając się widokiem Starego Miasta.
Kolejnymi atrakcjami, jak przypomina Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), są także tereny Stoczni Gdańskiej, Bazylika Mariacka, Złota Brama, park i katedra w Oliwie, kościoły św. Katarzyny (z carillonami), św. Brygidy (z bursztynowym ołtarzem) i św. Jana.
Zabytkowe okręty w Gdyni, turystyczne atrakcje w Sopocie
Po wyjeździe z centrum Gdańska możemy skorzystać z Południowej Obwodnicy Gdańska. Tą dotrzemy do węzła Gdańsk Południe, skąd drogą ekspresową S6 można już kierować się do Gdyni. To właśnie tu czekają na nas takie atrakcje jak słynny żaglowiec Dar Pomorza, okręt ORP Błyskawica, a od marca br. także okręt podwodny ORP Sokół. Wjeżdżając kolejką na Kamienną Górę, w pobliżu Skweru Kościuszki, możemy oglądać panoramę na zatokę i Gdynię. Na piękne widoki mogą liczyć także ci, którzy wybiorą się na molo w Orłowie, z którego widać słynny Klif Orłowski.
Pomiędzy Gdańskiem i Gdynią znajduje się równie słynny i atrakcyjny turystycznie Sopot. Obowiązkowymi punktami dla przyjezdnych są Monciak, molo i Krzywy Domek. Warto jednak wybrać się także do rezerwatu przyrody Zajęcze Wzgórze, który istnieje od 1983 r. Najstarsze z rosnących tu drzew mają nawet 200 lat, a sam rezerwat znajduje się w sopockich lasach na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Niewątpliwą atrakcją, przynajmniej dla miłośników koni, jest również sopocki Hipodrom, zlokalizowany w południowej części miasta.
Bory Tucholskie, wyjątkowe miejsce w skali całego kraju
Ale Pomorze to nie tylko Gdańsk, Sopot i Gdynia. Drogami S6, DK20 i DK22 możemy dostać się na Kaszuby, gdzie na turystów czekają lasy, jeziora i atrakcje historyczne i kulturowe. Osoby, które drogą DK20 będą kierowały się w stronę Kościerzyny, mogą zatrzymać się w pobliżu wieży widokowej w Wieżycy, aby stąd podziwiać Pojezierze Kaszubskie. Znanym miejscem jest Dom do góry nogami w pobliskim Szymbarku, z kolei atrakcją dla kierowców jest Droga Kaszubska, szlak turystyki motorowej o długości ok. 20 km. Coś dla siebie znajdą tu również miłośnicy kolejnictwa, a to za sprawą Skansenu Parowozownia.
Dużo atrakcji czeka również na turystów, którzy zdecydują się na przejazd drogą DK22. Udając się w stronę Czerska, szybko dotrzemy w rejon Borów Tucholskich, gdzie czekają ponad 164 km tras rowerowych. Miłośnicy odpoczynku w naturze powinni pozostać na dłużej w Borach Tucholskich, jednym z największych kompleksów borów sosnowych w Polsce.
- Przeczytaj także: Zrobili strefę czystego transportu na autostradzie. Uważaj, ciebie też dotyczy. To IG-L
Most, który budził podziw w całej Europie
Drogami DK22 i DK25 dotrzemy też do Człuchowa, gdzie zlokalizowany jest zamek krzyżacki. Ten pod względem wielkości ustępuje jedynie zamkowi w Malborku, ale szczyci się tym, że rezydowali tutaj wielki mistrz zakonu Ulrich von Jungingen, który zginął w bitwie pod Grunwaldem, a także Konrad von Wallenrode, który stał się inspiracją dla Adama Mickiewicza do napisania Konrada Wallenroda.
Drogą DK22, jadąc w stronę Pomorza Wschodniego, dojedziemy na Kociewie. Tutaj na fanów wycieczek rowerowych czekają Wiślana Trasa Rowerowa i Kociewska Pętla. Jeśli jednak zdecydujemy się na przejazd "starą jedynką", możemy zatrzymać się w Tczewie, gdzie listę atrakcji otwiera Muzeum Wisły, a niemal obowiązkowym punktem jest także most tczewski, będący częścią szlaku zabytków hydrotechniki. Drogowo-kolejowy most Carla Lentzego został wybudowany w latach 1851-1858 i z długością 837 m był wówczas najdłuższym i jednocześnie jednym z najpiękniejszych w całej Europie.
Szlakami zamków i latarni morskich
Miłośnicy zamków z pewnością obiorą za cel drogę DK55, która krzyżuje się w Malborku z DK22. Krajówka nr 55 pozwala odwiedzić najbardziej znane zamki na Pomorzu. Poza zamkiem w Malborku warto zobaczyć także w Sztumie i Kwidzynie. Kolejny zamek, do którego dojedziemy drogą DK91, czeka w Gniewie. Ten pochodzi z przełomu XIII i XIV wieku i obecnie odbywają się w nim m.in. turnieje rycerskie.
Wiele atrakcji czeka także na turystów, którzy pojadą drogami S6 lub DK21 w kierunku Słupska. W Białym Spichlerzu funkcjonuje stała wystawa z największą kolekcją prac Stanisława Ignacego Witkiewicza. W Słupsku można z kolei zajrzeć do Zamku Książąt Pomorskich.
Jadąc dalej na północny zachód, dojedziemy do Ustki, gdzie czeka na nas jedna z 17 latarni morskich na Pomorzu. Nagrodą za pokonanie 68 schodów jest panorama miasta i możliwość spoglądania na morze z większej wysokości. GDDKiA poleca także starą osadę rybacką, gdzie już w XI wieku powstawały pierwsze chaty, ale też skorzystanie z pięknych plaż.