W sobotę w południe w Warszawie rozpoczęła się konwencja krajowa Platformy Obywatelskiej, która zainaugurowała proces połączenia partii z Nowoczesną oraz Inicjatywą Polska. Podczas konwencji zaprezentowana zostanie jego nazwa – prawdopodobnie "Koalicja Obywatelska" – oraz nowe logo.
– Właśnie przeganiamy Japonię, jeśli chodzi o dochód narodowy per capita. Wolni Polacy umieją budować dobrobyt i wolne państwo – powiedział Donald Tusk, otwierając konwencję, na której Platforma Obywatelska, Nowoczesna i Inicjatywa Polska rozpoczęły proces połączenia sił.
Dzień wcześniej odbyła się konwencja krajowa Nowoczesnej, podczas której członkowie ugrupowania przegłosowali uchwałę o rozwiązaniu partii. Od tej chwili Nowoczesna formalnie przestała istnieć, a jej sprawy porządkowe prowadzić będzie wyznaczony likwidator niezwiązany z ugrupowaniem.
Inaczej wygląda sytuacja w Inicjatywie Polska. Jak przekazał PAP wiceprzewodniczący formacji, europoseł Dariusz Joński, decyzja o rozwiązaniu partii ma zostać podjęta 15 listopada podczas kongresu ugrupowania.
Do nowego projektu nie dołączą Zieloni. Współprzewodnicząca partii Magdalena Gałkiewicz w rozmowie z PAP podkreśliła, że formacja planuje kontynuować współpracę z partnerami z Koalicji Obywatelskiej, ale dąży do tego, by w wyborach parlamentarnych w 2027 roku wystartować samodzielnie. – Będę robić wszystko, by Zieloni byli na tyle silni, aby mogli wystąpić niezależnie – zapowiedziała.
Nowy rozdział dla rządzących
Podczas sobotniego wydarzenia ma zostać oficjalnie ogłoszona nazwa nowej partii oraz jej znak graficzny. Wszystko wskazuje na to, że ugrupowania zjednoczą się pod szyldem Koalicji Obywatelskiej – nazwy funkcjonującej od lat jako określenie klubu parlamentarnego oraz komitetu wyborczego w wyborach w 2019 i 2023 roku. W roli symbolu nowej formacji prawdopodobnie pojawi się biało-czerwone serce, kojarzone dotąd z parlamentarzystami KO.
Konwencję otworzy przemówienie lidera Platformy Obywatelskiej i premiera Donalda Tuska. Następnie wystąpią szefowa Inicjatywy Polska Barbara Nowacka oraz Adam Szłapka, dotychczasowy przewodniczący Nowoczesnej.
Po wprowadzeniu przez Platformę zmian statutowych, które umożliwią włączenie członków Nowoczesnej i Inicjatywy Polska na preferencyjnych zasadach, a następnie po ich zarejestrowaniu w Krajowym Rejestrze Sądowym, nowe ugrupowanie przystąpi do wyboru władz na wszystkich szczeblach. Cały proces ma zakończyć się do połowy stycznia przyszłego roku.

5 dni temu
7





English (US) ·
Polish (PL) ·