Powstaje "skandynawska twierdza". Wspólna flota ma budzić lęk Rosjan

3 miesięcy temu 38
ZIZOO.PL

Ponad 200 myśliwcami nowej generacji do 2030 roku mają dysponować wspólne siły powietrze Skandynawii tworzone przez kraje północnej flanki NATO. Fiński minister obrony Antti Hakkanen, który gościł w Helsinkach szefów resortów obrony krajów nordyckich, stwierdził, że w projekcie poczynione „znaczne postępy”.

  • Do 2030 roku kraje północnej flanki NATO chcą mieć ponad 200 myśliwców nowej generacji, głównie F-35 i Gripen.
  • Myśliwce mają zasilić powstające wspólne siły powietrzne Skandynawii. 
  • Fiński minister obrony podkreślił znaczne postępy w projekcie wspólnych sił powietrznych krajów nordyckich.
  • Nowe siły mają być zdolne do wspólnych operacji w czasie pokoju i kryzysu, co wzmocni odstraszanie i obronę regionu.
  • Finlandia, Norwegia i Dania będą miały razem ok. 140 myśliwców F-35, a Szwecja ok. 100 Gripenów.
  • Projekt jest elementem budowy "skandynawskiej twierdzy" po wejściu Finlandii i Szwecji do NATO, jako odpowiedź na zagrożenie ze strony Rosji.

Tworzone siły powietrzne mają być zdolne do "wspólnych operacji, zarówno w czasie pokoju, jak i w sytuacjach kryzysowych".

W czasie posiedzenia ministrów w Helsinkach, które odbyło się w środę i czwartek w ramach sprawowanego przez Helsinki przewodnictwa w Nordyckiej Współpracy Obronnej (Nordefco), w której skład wchodzą Finlandia, Szwecja, Dania, Norwegia i Islandia, obecni byli również dowódcy sił zbrojnych z poszczególnych krajów.

Wciąż jednak wiele pozostaje do zrobienia - przyznał fiński minister, wskazując m.in. na kwestie możliwości wspólnych działań ponad granicami państwowymi we wszystkich okolicznościach. Ma to istotne znaczenie dla wzmocnienia odstraszania i obrony północnego regionu NATO - podkreślił.

Finlandia zamówiła od USA 64 sztuk nowych myśliwców F-35 Lightning II, które stopniowo, od 2026 r.,mają zastępować użytkowane od lat 90. ub. wieku, wysłużone F/A-18 Hornet. Norwegia już zastąpiła F-16 nowoczesnymi myśliwcami F-35, a Dania jest w trakcie tego procesu.

Zakłada się, że do końca dekady te trzy kraje będą miały w służbie łącznie ok. 140 myśliwców F-35 piątej generacji. Z kolei szwedzkie siły powietrzne dysponują zaś potencjałem myśliwców Saab Jas 39 Gripen krajowej produkcji, w liczbie ok. 100 i zamówiły kolejne. Islandia zaś nie posiada własnych sił powietrznych.

Projekt nordyckich sił powietrznych po przystąpieniu Finlandii i Szwecji do NATO (odpowiednio w 2023 r. i 2024 r.) wpisuje się w realizację północnej architektury bezpieczeństwa i budowę tzw. "skandynawskiej twierdzy" przed zagrożeniem ze strony Rosji.

Przeczytaj źródło