Kilkanaście państw, w tym Polska, podpisało wspólną deklarację ws. kryzysu humanitarnego w Strefie Gazy. Sygnatariusze zadeklarowali gotowość do udzielenia pomocy i wezwali Izrael do przywrócenia korytarza medycznego. Pojawił się także "stanowczy apel".
Fot. REUTERS/Dawoud Abu Alkas
Deklaracja państw ws. Strefy Gazy
"My, niżej podpisani, jesteśmy gotowi udzielić wsparcia w formie między innymi wkładów finansowych, zapewnienia personelu medycznego lub sprzętu niezbędnego do leczenia pacjentów z Gazy na okupowanym Zachodnim Brzegu, w tym we Wschodniej Jerozolimie" - czytamy w oświadczeniu opublikowanym we wtorek 23 września na stronie kanadyjskiego rządu. Pod dokumentem podpisali się ministrowie spraw zagranicznych Polski, Austrii, Belgii, Kanady, Chorwacji, Cypru, Danii, Finlandii, Francji, Niemiec, Grecji, Islandii, Irlandii, Włoch, Litwy, Luksemburga, Malty, Niderlandów, Norwegii, Portugalii, Słowacji, Słowenii, Szwecji i Szwajcarii, a także ministrowie współpracy rozwojowej Finlandii i Niderlandów oraz unijna komisarka ds. równości, gotowości i zarządzania kryzysowego.
Stanowczy apel do Izraela
W oświadczeniu zaapelowano również do Izraela o przywrócenie korytarza medycznego, aby "możliwe było wznowienie ewakuacji medycznych ze Strefy Gazy i aby pacjenci mogli uzyskać pilnie potrzebne leczenie na terytoriach palestyńskich". Wezwano również do zniesienia ograniczeń dotyczących dostaw leków i sprzętu medycznego do Gazy, "zgodnie z zobowiązaniami Izraela wynikającymi z prawa międzynarodowego, w tym prawa humanitarnego, do pilnego i pełnego umożliwienia ONZ i innym partnerom humanitarnym prowadzenia ratującej życie działalności w Gazie, a także - zgodnie z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ - do zapewnienia, że personel medyczny wykonujący wyłącznie obowiązki medyczne będzie respektowany i chroniony, a jego bezpieczne i swobodne przemieszczanie się będzie ułatwione, wraz z niezbędnym sprzętem, transportem i zaopatrzeniem".
Izraelskie wojska w centrum Gazy
Tymczasem izraelska armia kontynuuje ofensywę lądową na Gazę, przesuwając się w głąb najbardziej zaludnionych części miasta. Świadkowie donoszą o czołgach wdzierających się od północy i południa, a także o eksplozjach, które zniszczyły domy i drogi w dzielnicach Sabra i Tel Al-Hawa. Według lokalnych władz trzy szpitale przestały działać, a w nalotach zginęli kolejni cywile. Ofensywa izraelskiej armii postępuje, ale międzynarodowa presja na Izrael rośnie. Według danych służby zdrowia w Strefie Gazy, od ataku Hamasu w izraelskiej ofensywie zginęło ponad 65 tysięcy Palestyńczyków, w większości cywili.
Zobacz wideo Lekarz ze Strefy Gazy: Bardzo dużo dzieci bez rąk i nóg. Nie ma jak leczyć, więc amputujemy
Kolejne kraje uznają Palestynę za państwo
W poniedziałek kolejne państwa, w tym Francja, Wielka Brytania, Kanada, Australia i Portugalia, uznały niepodległość Palestyny. Premier Benjamin Netanjahu krytykuje te decyzje, twierdząc, że nagradzają Hamas za atak z 7 października 2023 roku, w którym zginęło około 1200 osób, a ponad 250 zostało uprowadzonych. Z kolei we wtorek do siedziby ONZ przybędzie Donald Trump, który po raz pierwszy od 2020 roku zabierze głos na forum Zgromadzenia Ogólnego. Ma spotkać się z przywódcami państw muzułmańskich, by omówić sytuację w Strefie Gazy i - według doniesień mediów - zaproponować plan pokojowy oraz koncepcję powojennego zarządzania regionem.
***
Pomagamy poszkodowanym w Gazie! Polska Misja Medyczna wysyła lekarzy bezpośrednio do Strefy Gazy. Każda złotówka to więcej aktów pomocy na miejscu. Wpłać >> TUTAJ.





English (US) ·
Polish (PL) ·