Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
2025-06-15 08:31
publikacja
2025-06-15 08:31
Polska jest drugim, po Hiszpanii, producentem truskawek w Unii Europejskiej z 15 proc. udziałem w rynku. W 2024 r. produkcja tych owoców wyniosła 159 tys. ton - poinformował Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Truskawki należą do najbardziej lubianych owoców przez naszych rodaków.


Według danych KOWR, w 2023 r. Polska zajmowała dziewiątą pozycję w produkcji truskawek na rynku globalnym oraz drugą (2024 r.) wśród krajów Unii Europejskiej. Numerem jeden na rynku truskawek są od wielu lat Chiny z produkcją wynoszącą ponad 4,2 mln ton (w 2023 r.) oraz Stany Zjednoczone ze zbiorami przekraczającymi 1,2 mln ton. W UE największym producentem jest Hiszpania z 28 procentowym udziałem we wspólnotowej produkcji. Do znaczących producentów należą także Włochy z 11 proc. udziałem i Niemcy (10 proc.).
Truskawki w Polsce należą do najbardziej popularnych i wyczekiwanych owoców sezonowych, co wynika z badań zrobionych kilka lat temu przez firmę badawczą Kantar. Według nich 66 proc. Polaków w sezonie jadło truskawki kilka razy w tygodniu. Konsumpcji truskawek sprzyja też rosnąca ich dostępność. Obecnie sezon na te owoce zaczyna się na początku drugiego kwartału dzięki owocom pochodzącym m.in. z upraw szklarniowych i trwa do późnej jesieni, gdy dostępne są owoce odmian powtarzających owocowanie.
W ubiegłym roku zbiory truskawek w Polsce wyniosły 159 tys. ton i były o 12 proc. niższe niż w 2023 r. Wielkość zbiorów w dużej mierze zależy od warunków pogodowych dlatego się waha. Przykładowo w 2016 roku w kraju zebrano aż 197 tys. ton truskawek; w 2020 r. było to 185 tys. ton. Najniższe zbiory w ostatnich latach były w 2019 r., kiedy zebrano 146 tys. ton truskawek.
Uprawom truskawek sprzyjają też polskie warunki klimatyczno-glebowe. Udział powierzchni uprawy truskawek w całkowitym krajowym areale owoców jagodowych wynosi ok. 24 proc., ale od kilka lat powierzchnia plantacji truskawkowych zmniejsza się. W 2016 r. znajdowały się one na 50,6 tys. hektarów, w ub.r. już tylko na powierzchni 28,9 tys. ha. Oznacza to wzrost wydajności plantacji, słabsze odmiany zamieniane są przez bardziej plenne.
Produkcja truskawek prowadzona jest przede wszystkim w mniejszych gospodarstwach rodzinnych, najczęściej plantacje nie przekraczają 10 hektarów. Największe obszary uprawy są zlokalizowane na terenie województwa mazowieckiego (54 proc. ogólnokrajowej powierzchni uprawy truskawek w 2024 r.), lubelskiego, łódzkiego oraz świętokrzyskiego.
Znaczący wolumen krajowych zbiorów truskawek kierowany jest na eksport. W latach 2016–2024 za granicę sprzedawano od 50 do 70 proc. krajowej produkcji tych owoców. Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że w 2024 r. z Polski wyeksportowano 80 tys. ton truskawek (z tego 64 tys. ton truskawek mrożonych i 16 tys. ton owoców świeżych), tj. o 1 proc. mniej niż w 2023 r.
Polska jest czołowym światowym eksporterem truskawek mrożonych. W latach 2016–2024 z Polski wywożono rocznie 60–118 tys. ton truskawek mrożonych, co stanowiło 34–60 proc. udziału w krajowych zbiorach truskawek.
Biuro Analiz i Strategii KOWR informuje, że w 2024 r., pomimo spadku wolumenu eksportu truskawek, odnotowano wzrost jego wartości. Wpływy z wywozu tych owoców ukształtowały się na poziomie 143 mln euro i były o 2 proc. większe niż w 2023 r., w tym aż 81 proc. stanowiły przychody z wywozu truskawek mrożonych.
Największym odbiorcą truskawek mrożonych z Polski jest UE, gdzie trafiło blisko 90 proc. wolumenu eksportu tego produktu (57 tys. ton). Truskawki mrożone trafiły przede wszystkim do Niemiec (19 tys. ton), Francji (8 tys. ton) i Niderlandów (7 tys. ton). Do tych krajów wyeksportowano około 54 proc. łącznego wolumenu truskawek mrożonych.
Eksport truskawek świeżych odbywa się na znacznie mniejszą skalę. W latach 2016–2024 z Polski wyeksportowano od 6 tys. ton do 20 tys. ton truskawek świeżych, co stanowiło od 3 do 12 proc. krajowych zbiorów truskawek. W 2024 r. dominującym kierunkiem wywozu były kraje pozaunijne (76 proc. łącznego wolumenu).
W Polsce zarejestrowanych jest około 50 odmian truskawek, które charakteryzują się m.in. zróżnicowanymi terminami owocowania. Popularnymi odmianami wczesnymi, które owocują już w maju są m.in.: „Kama”, „Kent”, „Honeoye”. Często spotykanymi odmianami średniowczesnymi owocującymi na przełomie czerwca i lipca są m.in.: „Senga Sengana”, „Elkat”, „Onebor”. Popularne późne odmiany to m.in. „Pandora” i „Bogota”.
Do unijnego rejestru Chronionych Oznaczeń Geograficznych w 2009 roku została wpisana truskawka kaszubska – produkt tradycyjny województwa pomorskiego. Różni się ona od truskawek uprawianych w innych regionach kraju większą zawartością cukru w owocach. Wynika to ze specyficznego mikroklimatu Pojezierza Kaszubskiego.
Ponadto na Liście Produktów Tradycyjnych prowadzonej przez resort rolnictwa, zawierającej produkty o wyjątkowych właściwościach wynikających ze stosowania tradycyjnych metod produkcji znajdują się: Truskawka z gminy Puławy, Truskawka zwoleńska, Truskawka kaszubska, Truskawka buska faworytka i Truskawka bielińska. (PAP)
Anna Wysoczańska
awy/ mick/ lm/

Najlepsze konta firmowe. Sprawdź, w których bankach zapłacisz najmniej
Powiązane: Unia Europejska
Młodzi i biedni. 6 proc. młodych osób w UE dotyka poważny niedostatek materialny i społecznyJak wynika z najnowszych danych unijnego biura statystycznego Eurostat, w 2024 r. wskaźnik poważnego niedostatku materialnego i społecznego wśród osób młodych (w wieku 15–29 lat) w UE wyniósł 5,8 proc. Dla porównania odsetek ten dla całej populacji (wszystkich grup wiekowych) oszacowano na 6,4 proc.
KE: Kraje UE powinny zainwestować miliardy euro w rozwój energetyki jądrowejKomisja Europejska oceniła w piątek, że do 2050 r. kraje Unii Europejskiej powinny zainwestować ponad 240 mld euro w rozwój energetyki jądrowej. Zaznaczyła, że bez wykorzystania wszystkich dostępnych nieemisyjnych źródeł energii dekarbonizacja unijnego systemu energetycznego nie będzie możliwa.
Państwa członkowskie UE poparły ochronę tymczasową UkraińcówSzefowie MSW państw UE poparli w piątek przedłużenie ochrony tymczasowej Ukraińców na terenie Unii do marca 2027 r. Jednocześnie rozpoczęli przygotowanie stopniowego wycofywania się państw członkowskich z tego mechanizmu. Chodzi o przejście Ukraińców na inne statusy prawne lub powrót na Ukrainę.
Polecane
Akcje, książki i jacht. Tak Włodzimierz Czarzasty lokuje swą pensję
Polska to już nie „ubogi kuzyn” Europy. Siła nabywcza pensji minimalnej wyższa niż w Hiszpanii
Zlecenie i działalność gospodarczą doliczą do stażu pracy. A co z umową o dzieło?
Wybitny koszykarz, słaby promotor marki. O’Neal zapłaci miliony poszkodowanym inwestorom
Maskotki, marże i marketing. Władze Chin zakazują bankom wabienia klientów
Kurs językowy razem z pożyczką? Nadchodzi koniec tych sztuczek
"Sensacje XX wieku" i akcje zapewniły emeryturę Bogusławowi Wołoszańskiemu. Dostanie jeszcze podwyżkę
Ulga dla kredytobiorców, napięcie na rynkach długu. Gospodarczy bilans tygodnia
Uwaga klienci banków. Aż 10 z nich zaplanowało przerwy w weekend
Tego jeszcze nie grali! Dokładają drona DJI do karty kredytowej
Dwucyfrowy spadek w motoryzacji ciąży polskiej produkcji
Ruszyła kampania, w ramach której kierowcy bezpłatnie sprawdzą stan i ustawienia świateł
Kolejne rekordy w tunelu na zakopiance. Ponad 44 tys. aut jednego dnia
Oszustwa przy sprzedaży aut. 137 tys. zł zabezpieczone na poczet kar
Sieć ładowarek do e-ciężarówek oplecie Europę
Najnowsze
W Waszyngtonie odbyła się wielka defilada wojskowa z udziałem Trumpa
Polska drugim producentem truskawek w UE
Kolejna noc ataków. Iran i Izrael wymieniają uderzenia, rośnie liczba ofiar, Trump grozi Teheranowi
Trump rozmawiał z Putinem i innymi przywódcami o sytuacji na Bliskim Wschodzie
2 proc. po portugalsku. Lizbona sięga po „kreatywną księgowość”
Lód na Grenlandii topniał w maju 17-krotnie szybciej niż przeciętnie
Klimczak: Pociąg do Chorwacji przyspieszy za rok o trzy godziny
Ława przysięgłych orzekła ws. napaści seksualnej Weinsteina
Świat w napięciu. Irak apeluje do USA, Azerbejdżan odcina się od Izraela, Wielka Brytania wysyła samoloty bojowe
Inspirujące idee w 18 minut. Słynny TEDx tym razem w Warszawie
Polska może dołączyć do globalnych liderów AI. Głównym zasobem Polski są specjaliści
Wiadomo, ile połączeń czeka na pasażerów w letnim rozkładzie jazdy PKP Intercity
Dwie hiszpańskie restauracje rywalizują o miano najstarszej na świecie
Rośnie liczba niesolidnych płatników
Polski inwestor: Ten i przyszły rok to najlepszy czas na inwestycje w Uzbekistanie
Popularne
Dariusz "aplikacja" Matecki ma kredyt, ale nie ma nieruchomości. Najnowsze oświadczenie majątkowe polityka PiS
Mieli wyburzyć, mają wzmocnić. Prezydent Chorzowa: odwołamy się od decyzji ws. estakady
Działki i kryptowaluty. Rodzina Bosaków pokazała, w co inwestuje swój majątek
Od teraz 7% na dłużej. VeloBank przedłuża i poprawia promocję
Polska kupi trzy okręty podwodne. Premier: Wybierzemy je w sposób bardzo przemyślany
Drogie uchodźstwo na Węgrzech. Romanowski ma do dyspozycji 114 mln zł debetu
Iran łamie zobowiązania nuklearne. KE popiera rezolucję MAEA
Startują wakacyjne promocje na paliwo. Pierwsza stacja wychyliła się przed szereg
Nawrocki o kawalerce, sutenerstwie, ustawkach i współpracy z rządem. "Usiądę z Tuskiem do stołu"
Osoby z niepełnosprawnością na to czekały. Od dziś nowe przepisy wydłużające orzeczenia
Frustracja i twardy reset oczekiwań. Nowa rzeczywistość w IT
Kulisy zakupu black hawków i apache'ów dla wojska. "Ktoś powinien za to siedzieć"
Dolar najtańszy od czterech lat. Amerykanie wycofują się z ceł
Płaca minimalna w 2026 roku. Znamy stawki - rząd doszedł do porozumienia
Iran: właśnie dlatego wzbogacamy uran