Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
Stowarzyszenie Dalapenia (1)
Podlasie SlowFest to festiwal czasu wolnego. Propozycja dla poszukujących kontaktu ze sztuką podczas wakacyjnego relaksu. Między 18 lipca a 3 sierpnia w Supraślu i Łomży odbędą się wydarzenia z różnych dziedzin sztuki połączone ideą slow.
Podlasie SlowFest narodził się w 2017 roku z potrzeby stworzenia przestrzeni wytchnienia poprzez spotkanie ze sztuką świadomą, spokojną i zanurzoną w naturze. Supraśl, serce Puszczy Knyszyńskiej i główna siedziba festiwalu, staje się na kilka letnich tygodni miejscem, gdzie kultura oddycha slow. Program festiwalu kierowany jest do tych, dla których kultura jest jak tlen, ale którzy latem pragną doświadczać sztuki w bardziej swobodnej, refleksyjnej formie. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest namysł nad relacją człowieka z otaczającym go światem przyrody.
Festiwal rozpocznie się w Łomży dwoma wydarzeniami muzycznymi: spektaklem o charyzmatycznej Bonie Sforzy d`Aragonie z librettem Michała Zabłockiego 18 lipca i koncertem austriackiego zespołu o znaczącej nazwie SlowKlang 19 lipca.
Muzyka zagości także w Supraślu, gdzie publiczność będzie mogła posłuchać koncertów twórców z Polski, Hiszpanii, Litwy i Norwegii. Zespół Biele zaprezentuje pieśni Suwalszczyzny w nowoczesnej formie 23 lipca. Zabrzmi wirtuozowska muzyka duetu jazzmanów: Bernard Maseli - wibrafon i Piotr Domagała - gitara - 25 lipca. W kolejnych dniach odbędzie się nastrojowy koncert muzyki dawnej w wykonaniu Arianny Savall, Pettera Udlanada Johansena, Michała Nagy’a (27 lipca), a w ramach pokazu filmu z muzyką na żywo będzie można posłuchać współczesnych, eksperymentalnych dźwięków polsko-litewskiego tria XYLOS Piotr Domagała, Darius Klišys, Marek Toporowski do filmu „Portier z Hotelu Atlantic” reż. F.W. Murnaua - 1 sierpnia.
Ważnym, stałym elementem festiwalu są projekcje slow-cinema, jak zawsze z wyboru Romana Gutka. Tegoroczne propozycje to zarówno filmy współczesne, jak i arcydzieła historii kina. Cykl filmowy rozpocznie pokaz plenerowy filmu „Agent szczęścia” reż. Arun Bhattarai, Dorottya Zurbó - 24 lipca. W kolejne wieczory pokazane zostaną m.in. filmy Miguela Gomesa, nowy film mistrza tureckiego kina slow Nuri Bilge Ceylana, ale też kino południowoafrykańskie czy opowieść o konflikcie wewnętrznym między wiarą a surową rzeczywistością natury: „Godland” reż. Hlynur Pálmason. Zaplanowano także filmy dla dzieci.
Przygotowano cykl spotkań i warsztatów: rysowanie na polanie, tańce w kręgu, dzikie jadalne, motanki - spotkanie kobiet oraz cieszące się popularnością podczas poprzednich edycji - niebo nocą, obserwacje astronomiczne.
W Galerii Akademii Supraskiej prezentowana będzie wystawa rzeźb prof. Łukasza Mamicy „Re-formy: Cena mody” wraz z towarzyszącymi jej animacjami. Cykl rzeźb pokazywany w Supraślu to opowieść o przemianie formy, ciała i przestrzeni w dialogu z naturą i czasem. „Cena mody” to alert ekologiczny, refleksja nad wpływem człowieka na przyrodę. Podczas wernisażu wystawy 22 lipca pokazany zostanie film „Re-formy” w reżyserii Magdy Śliwy opowiadający historię działalności twórczej prof. Łukasza Mamicy. Będzie to również okazja do porozmawiania z rzeźbiarzem oraz autorką filmu. We współpracy z Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa przygotowano specjalną ścieżkę muzealną „Historie wydłubane. Śladami ilustracji książkowej”.
Szczegółowy program znajduje się na stronie www.podlasieslowfest.pl.
Organizatorem jest Stowarzyszenie Dalapenia.
Źródło informacji: Stowarzyszenie Dalapenia