Pierwszy tweet Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego w kosmosie. "Reprezentuję was wszystkich"

6 dni temu 9
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

W tekście umieszczono linki reklamowe naszego partnera

Media społecznościowe są z nami od wielu lat na każdym etapie życia i to właśnie za ich pośrednictwem dzielimy się ze światem najważniejszymi momentami z naszego życia. To właśnie postanowił uczynić Sławosz Uznański-Wiśniewski, który o godz. 9.31 czasu polskiego (dokładnie godzinę po starcie rakiety Falcon-9) wysłał swojego pierwszego tweeta w kosmosie.

"Kosmos dla wszystkich" – napisał Polak w serwisie X (dawniej Twitter) zarówno po polsku, jak i po angielsku. To część przesłania, które Uznański-Wiśniewski załączył na filmie:

Drogie Polki i Polacy, dziś robimy ogromny krok ku przyszłości Polski. Polski opartej na nauce. Niech ta misja będzie początkiem epoki, w której nasza odwaga i nieustępliwość kształtują nowoczesną Polskę. Dla nas i dla wszystkich pokoleń. Kosmos zawsze jednoczył ludzi, zabieram dziś z Ziemi cząstkę każdego z was. Waszej siły i waszej nadziei, waszego zaufania. W kosmosie nie jestem sam, reprezentuję was wszystkich. Dziękuję za wasze zaufanie. Kosmos dla wszystkich. Space for everyone.

Sławosz Uznański-Wiśniewski poleciał w kosmos

Pierwotny termin startu misji Ax-4 zaplanowano na 29 maja, jednak datę wielokrotnie przekładano. Start rakiety Falcon 9 z modułem załogowym Dragon z Florydy odbył się w środę 25 czerwca się o godz. 14.22 czasu polskiego. Oprócz Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego w skład załogi wejdą również:

  • Peggy Whitson (USA);
  • Shubhanshu Shukla (Indie);
  • Tibor Kapu (Węgry).

Dla Hindusa, Węgra i Polaka będzie to pierwszy lot na Międzynarodową Stację Kosmiczną, a z oficjalnych informacji wynika, że w trakcie 14-dniowej misji przeprowadzonych ma być ok. 60 eksperymentów i testów technologii pochodzących z 31 krajów. Na liście opublikowanej przez Polską Agencję Kosmiczną w sierpniu 2023 r. znalazło się 18 badań, jednak ogłoszony w 2025 r. przez Polską Agencję Kosmiczną Projekt Ignis zakłada 13 eksperymentów.

Szukacie przydatnego gadżetu? To sprawdźcie oferty na te popularne lornetki w różnych przedziałach cenowych:

Przeczytaj źródło