Pierwszy raz w Polsce refundowana jest taka terapia. "To rewolucja"

1 dzień temu 8
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

Ważne zmiany na horyzoncie. Lipcowa lista refundacyjna przynosi nadzieje pacjentom

W 2025 r. leczenie raka pęcherza moczowego w Polsce przechodzi ważne zmiany. Od 1 lipca, decyzją Ministerstwa Zdrowia, refundacją objęto trzy nowe terapie: niwolumab w leczeniu pierwszego rzutu, pembrolizumab w drugim rzucie oraz erdafitynib – lek celowany dla pacjentów z mutacjami FGFR2/3 w miejscowo zaawansowanym raku urotelialnym. To pierwszy raz, gdy w Polsce refundowana jest terapia celowana w tym konkretnym wskazaniu.

Przeczytaj również: Apteki szykują się na wielką zmianę. Nowe refundacje w onkologii już od 1 lipca.

"Od 1 lipca wprowadzamy trzy nowe terapie refundowane: niwolumab w I linii, pembrolizumab w II linii i erdafitynib dla pacjentów z mutacjami. To rewolucja! Ale prawdziwe wyzwanie to koordynacja. Lekarz POZ musi wiedzieć, że przy krwiomoczu kieruje do urologa, nie onkologa. I odwrotnie – urolog po operacji powinien od razu zaplanować konsultację onkologiczną. To właśnie usprawnią koordynatorzy w Krajowej Sieci Onkologicznej" – powiedział Mateusz Oczkowski, zastępca dyrektora Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Eksperci zwracali uwagę, że sposób organizacji opieki nad pacjentem również wymaga unowocześnienia. W wielu przypadkach brakuje osoby koordynującej leczenie, a pacjenci po zabiegu nie są od razu kierowani na konsultację z onkologiem. "Jako onkolodzy widzimy dramatyczne skutki opóźnień. Pacjenci trafiają do nas zbyt późno, bo miesiącami byli leczeni ‘na zapalenie pęcherza’. Dlatego tak ważna jest ścisła współpraca: urolog i onkolog powinni działać razem, a nie obok siebie" – dodała dr Bożena Sikora-Kupis, onkolog kliniczny z NIO w Warszawie.

Z kolei dr Iwona Skoneczna, onkolog kliniczny ze Szpitala Grochowskiego, zwróciła uwagę na gotowość placówek do wdrażania innowacyjnych terapii: "Ośrodki są gotowe do leczenia celowanego – potrzebujemy tylko szybkiego rozpoznania i równego dostępu do badań molekularnych. Opóźnienia niweczą skuteczność nawet najlepszych terapii".

Przeczytaj źródło