"Obywatelskie patrole" na granicy z Niemcami. Prokuratura reaguje

10 godziny temu 10
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

Prokuratura przejmuje postępowania ws. grup chroniących granicę

Śledczy przejęli od Straży Granicznej postępowania w sprawie tzw. grup chroniących granicę - poinformował Adam Bodnar. Jak podkreślił prokurator generalny, zdarzenia dotyczą "nieuprawnionego wykonywania czynności funkcjonariusza publicznego" oraz nawoływania do ujawnienia danych funkcjonariuszy SG.

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar poinformował w środę, że postępowania dotyczące zdarzeń, które miały miejsce na granicy z Niemcami z udziałem "grup chroniących granicę" przejęła od Straży Granicznej Prokuratura Okręgowa w Gorzowie Wielkopolskim.

ZOBACZ: Kulisy decyzji o kontroli na granicach. "Niemcy zmieniły praktykę"

Jak wyjaśnił, postępowania są prowadzone pod kątem nieuprawnionego wykonywania czynności funkcjonariusza publicznego, a także "znieważania oraz nawoływania przez Internet (portal X) do ujawnienia danych funkcjonariuszy Straży Granicznej". Podkreślił jednocześnie, "Polscy funkcjonariusze mają zagwarantowaną ochronę ze strony państwa".

"Tam, gdzie osoba bez uprawnień wchodzi w rolę funkcjonariusza państwowego albo godzi w jego godność lub bezpieczeństwo, musi liczyć się z reakcją" - zapewnił szef resortu sprawiedliwości. 

"Patrole obywatelskie" na granicy z Niemcami. Prokuratura zajmie się sprawą

O przejęciu do dalszego prowadzenia postępowania prowadzonego przez Straż Graniczną poinformowała również gorzowska Prokuratura Okręgowa. Z jej komunikatu wynika, że obie sprawy dotyczą incydentów na terenie mostu granicznego w Słubicach. Pierwsze postępowanie dotyczy zdarzenia z 4 czerwca.

ZOBACZ: Sytuacja na granicy z Niemcami. Włodzimierz Czarzasty: To jest histeria

Służby interweniowały wówczas w sprawie "wykonywania czynności funkcjonariusza publicznego i wyzyskania błędnego przeświadczenia o tym fakcie osób poruszających się po moście i w jego okolicach". "Czynności te polegały na legitymowaniu cudzoziemców i kontroli ich dokumentów pod kątem legalności pobytu na terytorium Polski" - podano w komunikacie.

Prokuratura reaguje ws. patroli obywatelskich. "Ujawnienie chronionych danych"

Drugi przypadek związany był z incydentem z 29 czerwca. Prokuratura wskazała, że doszło wówczas do "znieważenia funkcjonariuszy Straży Granicznej podczas i w związku z wykonywaniem czynności służbowych".

"Postępowaniem objęte zostały również inne czyny i towarzyszące im zdarzenia pozostające w związku z przedmiotowym zajściem, a dotyczące m.in. nawoływania w dniu 30 czerwca za pośrednictwem platformy internetowej do ujawnienia prawnie chronionych danych funkcjonariuszy SG - pod kątem odpowiedzialności karnej osób, które się ich dopuściły - z art.223a i b Kodeksu karnego" - wyjaśniono.

Czytaj więcej

Przeczytaj źródło