Nowy standard telewizji już w Polsce. Testuje go duży nadawca

7 godziny temu 3
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

W ramach testów prowadzona jest emisja sygnału programów TV Puls i Puls 2. Emisja odbywa się z wykorzystaniem jednego z obiektów Emitel i jest obecna na obszarze aglomeracji warszawskiej. Projekt ma charakter pilotażowy i służy ocenie możliwości technologicznych oraz przyszłego potencjału wdrożeniowego nowego standardu TV.

Do jakich celów może posłużyć 5G Broadcast?

Zastosowania technologii mogą być bardzo szerokie – od darmowej telewizji mobilnej i transmisji na żywo w jakości HD, przez radio cyfrowe i aktualizacje oprogramowania, aż po systemy powiadamiania kryzysowego. Możliwe będzie też łączenie 5G Broadcast z usługami interaktywnymi dzięki hybrydowemu modelowi broadcast + broadband, umożliwiającemu np. udostępnienie komplementarnego kontentu dostępnego na życzenie, czy też personalizację reklam.

Emitel podaje, że 5G Broadcast może także przyczynić się do odciążenia sieci komórkowych oraz odegrać kluczową rolę w rozwoju usług dla pojazdów autonomicznych i inteligentnych miast. Zdaniem operatora, w nadchodzących latach technologia ta stanie się ważnym narzędziem w arsenale nadawców, operatorów telekomunikacyjnych oraz platform streamingowych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Technologia ta umożliwia dystrybucję treści do nieograniczonej liczby urządzeń odbiorczych - smartfonów, tabletów, odbiorników samochodowych - bez konieczności zestawiania indywidualnych połączeń. Odbiór jest możliwy nawet w warunkach przeciążenia sieci lub jej chwilowej niedostępności, co czyni 5G Broadcast szczególnie interesującym rozwiązaniem w kontekście transmisji masowych, wydarzeń na żywo czy sytuacji nadzwyczajnych.

– Z perspektywy operatora infrastruktury to ważny krok w kierunku rozwoju usług nadawczych w nowym standardzie. 5G Broadcast pozwala wykorzystać nasze doświadczenie w emisji naziemnej i dostosować je do zmieniających się warunków technologicznych oraz nowych oczekiwań użytkowników końcowych – powiedział Maciej Pilipczuk, prezes Emitela.

Telewizja Puls jest pierwszym nadawcą w Polsce, który zdecydował się przetestować technologię 5G Broadcast w warunkach terenowych.  

– Poszukujemy rozwiązań, które umożliwią nam dotarcie do widzów w nowy sposób, bez konieczności korzystania z internetu czy aplikacji streamingowych. 5G Broadcast daje możliwość emisji naszych treści bezpośrednio na urządzeniach mobilnych, co z punktu widzenia nadawcy oznacza w przyszłości nowy kanał dystrybucji i potencjalnie szerszy zasięg - powiedział Dariusz Dąbski, prezes Telewizji Puls.

Technologia 5G Broadcast jest obecnie testowana w kilkunastu krajach Europy, w tym w Niemczech, Francji i Austrii czy Czechach. Zdaniem Emitela rozwiązania broadcastowe stanowią naturalne uzupełnienie usług transmisji mobilnej – szczególnie w kontekście transmisji wydarzeń na żywo, usług publicznych oraz usług mobilnych o dużym zasięgu oraz komunikacji kryzysowej.

W marcu Urząd Komunikacji Elektronicznej zgodził się na emisje testowe Emitela w 5G Broadcast w Warszawie (Pałac Kultury i Nauki) i w Raszynie. Pozwolenia są ważne do końca roku. Regulator wydał też pozwolenie dla związanej z Cyfrowym Polsatem spółki BCAST. W tym przypadku emisja 5G Broadcast ma być porównana z multipleksami DVB-T2/HEVC. Zgoda dotyczy Gdańska, Warszawy i Wrocławia. Decyzja jest ważna do 16 marca 2026 roku.
 

Przeczytaj źródło