Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
Gdzie jest burza? IMGW wydał alerty pierwszego stopnia
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami. Zaczną one obowiązywać w poniedziałek 14 lipca o godzinie 12 i będą ważne do godzin wieczornych, w niektórych powiatach do końca dnia. Alerty IMGW dotyczące burz będą obowiązywać w województwach:
- zachodniopomorskim;
- wielkopolskim;
- lubuskim;
- kujawsko-pomorskim;
- podlaskim;
- mazowieckim;
- lubelskim;
- świętokrzyskim;
- małopolskim;
- łódzkim;
- podkarpackim.
Ostrzeżenia IMGW przed silnym deszczem z burzami
IMGW wydał również alerty pierwszego stopnia przed silnym deszczem z burzami, ważne w poniedziałek od godziny 12 do północy. Będą obowiązywać w województwach:
- podlaskim;
- mazowieckim;
- warmińsko-mazurskim;
- kujawsko-pomorskim;
- pomorskim;
- zachodniopomorskim.
Zobacz wideo Prof. Chojnicki: Wyższa temperatura nie zawsze sprowokuje przyrost roślin
Pogoda na poniedziałek. Ulewy, silny wiatr i wysoka temperatura
Synoptyk i dziennikarz Onetu Arkadiusz Płachta poinformował, że w poniedziałek burze miejscami przyniosą opady deszczu do około 25 mm. Gdzieniegdzie może też spaść grad. Wiatr w porywach będzie osiągał 70-80 km/h. Prognozy pokazują, że poniedziałek będzie cieplejszy niż ostatnie dni. Temperatura maksymalna wyniesie od 21-22 stopni Celsjusza nad morzem i na Suwalszczyźnie, 25 stopni w centrum kraju, 27-28 stopni na południu Polski, do nawet 29 stopni Celsjusza na Podkarpaciu.
IMGW o sytuacji hydrologicznej w Polsce
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał komunikat opisujący sytuację hydrologiczną w Polsce. IMGW przekazał, że zgodnie z modelami wykorzystywanymi przez synoptyków w poniedziałek średnia 12-godzinna suma opadu z wszystkich elementów prognozy nie przekroczy 10 mm. "Maksymalne jej wartości w całej prognozie wiązkowej osiągają 15-30 mm i występują w rejonie Zatoki Gdańskiej, Puckiej oraz miejscami na Wybrzeżu. Prawdopodobieństwo wystąpienia sumy opadu przewyższającej 10 mm w analizowanym okresie jest niskie i dotyczy obszarów położonych na Wybrzeżu oraz w województwie warmińsko-mazurskim. Największe występuje w rejonie Zatoki Puckiej, gdzie osiąga 20-25 proc." - czytamy w komunikacie IMGW. Synoptycy zaznaczyli, że na północy i północnym wschodzie Polski występują w ich prognozach strefy, na terenie których w wariancie ekstremalnym w poniedziałek w ciągu 12 godzin mogłoby spaść do 30-50 mm deszczu. Na północnym wschodzie województwa warmińsko-mazurskiego punktowo byłoby to nawet 50-90 mm.