Nowe, darmowe wsparcie NFZ dla pacjentów. Tylko 7 proc. osób 60+ z niego skorzystało

10 godziny temu 8
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

Nowe, darmowe świadczenie NFZ. Możesz umówić się na badania od ręki

Program "Moje zdrowie" wystartował 5 maja, a ankietę zdrowotną wypełniło już ponad 347 tys. pacjentów (według stanu na 17 czerwca). Struktura wiekowa uczestników może jednak zaskakiwać. Przed rozpoczęciem projektu wiele osób – także lekarzy – obawiało się, że młodsze osoby nie będą zainteresowane badaniami profilaktycznymi, nawet jeśli są one darmowe.

Tymczasem dane z Centrum e-Zdrowia pokazują coś zupełnie innego. Najliczniejszą grupę uczestników stanowią osoby w wieku 20–29 lat – aż 33 proc. Kolejne 28 proc. to pacjenci w wieku 30–39 lat.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja wśród starszych pacjentów. Osoby po 60. roku życia to tylko 7 proc. wszystkich, którzy wypełnili ankietę (i tak wyniki są lepsze, bo przy naszej poprzedniej analizie odsetek wynosił 6 proc.). W grupie 50–59 lat frekwencja również nie jest wysoka – wynosi 10 proc.

CeZ podzielił się z Medonetem całościowym zestawieniem — znajdziesz je poniżej.

Tak pacjenci korzystają z nowego świadczenia - podzial na wiek ankietowanych

Tak pacjenci korzystają z nowego świadczenia - podzial na wiek ankietowanychCeZ

Jak działa nowy program u pacjentów 60+? Starsze osoby mają dodatkowe przywileje

Jak często możesz skorzystać z darmowych badań w ramach programu "Moje zdrowie"? Wszystko zależy od wieku – im jesteś starszy, tym częściej możesz z nich korzystać. Mimo to frekwencja wśród osób po 60. roku życia wciąż jest niska. Być może część pacjentów nie wie o programie albo obawia się, że ankietę trzeba wypełnić online – przez Internetowe Konto Pacjenta.

"Pacjenci w wieku 20-49 lat będą mieć wykonywane profilaktyczne badania bilansowe raz na 5 lat, natomiast w przypadku pacjentów powyżej 49. roku życia będą one przeprowadzane raz na 3 lata" — czytamy w oficjalnym komunikacie na stronie gov.pl.

Jeśli nie czujesz się pewnie w obsłudze takich narzędzi, spokojnie – możesz poprosić o pomoc. Z danych Centrum e-Zdrowia wynika, że aż 16 proc. uczestników programu wypełniło ankietę przy pomocy innej osoby, np. w przychodni POZ.

Przeczytaj źródło