Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
2025-06-26 13:07, akt.2025-06-26 13:22
publikacja
2025-06-26 13:07
aktualizacja
2025-06-26 13:22
Krajowa Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” przygotowała specjalne świadectwo szkolne dla ministry edukacji Barbary Nowackiej. Można na nim przeczytać, że szefowa MEN „nie otrzymała promocji do następnej klasy”. Zaprezentowała je w czwartek na konferencji prasowej w Warszawie.


„Rok szkolny 2024-2025 zgodnie z zapowiedziami ministerialnymi miał być rokiem spokojnym, bez nerwowych ruchów, tak by nauczyciele wreszcie mogli odetchnąć. Niestety stało się dokładnie odwrotnie. Doszło do kolejnych »usprawnień« działania i nauczyciele po raz kolejny muszą przystosować się do nowych warunków pracy. Nie koniec na tym. Są nowe pomysły, które wskazują, że i następny rok 2025/2026 nie będzie spokojny” – powiedział przewodniczący sekcji Waldemar Jakubowski.
Według niego od objęcia władzy przez obecną ekipę rządzącą minął już wystarczający czas, by można było wystawić cenzurę rządowi i Ministerstwu Edukacji Narodowej. W związku z końcem roku szkolnego przedstawił przygotowane przez związek specjalne świadectwo szkolne wystawione szefowej MEN.
Można przeczytać, że Barbara Nowacka „nie otrzymała promocji do następnej klasy”. W rubryce zachowanie ma wpisaną ocenę: nieodpowiednie.
Na świadectwie wymieniono sześć przedmiotów:
- podniesienie prestiżu zawodu (wynagrodzenia),
- reforma podstawy programowej,
- konsultacje i dialog ze związkami,
- stosunek do katechetów,
- rozwiązania w sprawie godzin ponadwymiarowych,
- reforma emerytalna.
Ze wszystkich oświatowa „S” wystawiła ministrze ocenę niedostateczną.
Na świadectwie znalazły się też „szczególne (anty)osiągnięcia”. Wśród nich są m.in. takie:
„wykazała się wybitną konsekwencją w niewdrażaniu reform mimo wcześniejszych zapowiedzi” i „zrealizowała ambitny plan pozorowanego dialogu ze związkami zawodowymi kończący się notorycznym brakiem rozwiązań legislacyjnych”.
Jakubowski podkreślił, że nadal nie została załatwiona sprawa najważniejsza dla związku, czyli wprowadzenia mechanizmu powiązania wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w sektorze przedsiębiorstw.
Jak mówił Oświatowa „S” domaga się pilnego przedstawienie projektu legislacyjnego w tej sprawie. Chce też „uczciwego i realnego dialogu ze stroną społeczną w zakresie reformy płacowej” oraz „zakończenia odwlekania decyzji, które mają kluczowe znaczenie dla przyszłości polskiej edukacji”.
Krajowa sekcja chce, by stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli wynosiły w 2026 r.: 90 proc. przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw dla nauczyciela początkującego, 110 proc. dla mianowanego i 130 proc. dla dyplomowanego, a od 2027 r.: odpowiednio 100 proc., 125 proc. i 150 proc.
Opowiada się za zwiększeniem nakładów państwa na oświatę i finansowaniem wynagrodzeń nauczycieli bezpośrednio z budżetu państwa.
Oświatowa „S” domaga się też przywrócenia zasad sprzed 2018 r. przyznawania urlopu dla poratowania zdrowia. Według niej obecne przepisy są niesprawiedliwe, dyskryminujące i prowadzą do wypychania z zawodu najbardziej doświadczonych nauczycieli. Zgodnie z nimi – jak wskazuje – nauczyciele z prawem do wcześniejszej emerytury zostali wykluczeni z możliwości korzystania z urlopu dla poratowania zdrowia, a także ograniczono cel urlopu tylko do leczenia choroby zagrażającej zdolności do pracy.
„To jest konieczne do załatwienia” – podkreślił Jakubowski.
„S” krytycznie ocenia pomysł powołania rzecznika praw ucznia „jako zbędnej instytucji dublującej już istniejące mechanizmy i podważającej autorytet nauczyciela”. Jednocześnie zdecydowanie protestuje przeciwko pomysłowi włączenia uczniów do komisji konkursowych wybierających dyrektorów szkół, uznając go za populistyczny i destabilizujący funkcjonowanie oświaty.
Sekcja wyraża głębokie zaniepokojenie zapisami nowelizacji Karty nauczyciela dotyczącymi tzw. ochrony przedemerytalnej. Zaproponowane przez MEN przepisy w opinii NSZZ „Solidarność” są fasadowe, wyjątki od ochrony stają się regułą, a nauczyciele są narażeni na zwolnienia bez rzeczywistej ochrony.
„Jeszcze jedna rzecz, która narusza ład w edukacji to stosunek ministerstwa do nauczania religii w szkołach” – powiedział Jakubowski.
Jak mówił, w ocenie Solidarności rozporządzenia MEN są sprzeczne z konstytucyjnym prawem rodziców do wychowania dzieci zgodnie z przekonaniami oraz zagrażające stabilności zatrudnienia katechetów. Wskazał na przepis, zgodnie z którym od 1 września 2025 r. nauka religii i etyki będzie odbywała się w wymiarze jednej godziny lekcyjnej tygodniowo, a nie dwóch jak obecnie oraz na obowiązujące od 1 września ub.r. przepisy, zgodnie z którymi ocena z religii i etyki nie jest wliczana do średniej ocen na świadectwie szkolnym.
Posłowie PiS zaskarżyli nowelizację rozporządzenia w tej sprawie do Trybunału Konstytucyjnego, podnosząc, że zostało wydane bez porozumienia z Kościołem. Trybunał Konstytucyjny uznał przepis rozporządzenia za niekonstytucyjny, ale wyrok do tej pory – zgodnie z uchwałą rządu – nie został opublikowany w Dzienniku Ustaw.
„W jakiej sytuacji stawia to dyrektorów szkół?” – pytał Jakubowski.
Wskazał też na kontrowersje, jakie budzą nowe przedmioty szkolne, które będą nauczanie od nowego roku szkolnego: edukację obywatelską i edukację zdrowotną.
Sekcja domaga się także od MEN uregulowania od 1 września 2025 r. rozliczania godzin ponadwymiarowych na poziomie ustawowym, aby zakończyć „bezprawne działania niektórych samorządów polegające na łupieniu nauczycieli z ich wynagrodzenia za zrealizowane godziny”. Postuluje też pilne rozwiązanie sprawy ewidencjonowania czasu pracy nauczycieli i rozliczania wynagrodzenia za godziny nadliczbowe.
Jakubowski zaznaczył, że choć Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania nie ogłosiła pogotowania protestacyjnego, tak jak Związek Nauczycielstwa Polskiego, to też prowadzi akcję informacyjną na temat sytuacji w oświacie. Zapowiedział dwie pikiety przed Sejmem na początku sierpnia: 5 sierpnia, w ostatnim dniu posiedzenia izby przed przerwa wakacyjną i 6 sierpnia, w dniu zaprzysiężenia nowego prezydenta przed Zgromadzeniem Narodowym. Oświatowa „S” ma też zorganizować ogólnopolską manifestację 13 września w Warszawie i „specjalne wydarzenie” 14 października w Dniu Edukacji Narodowej. (PAP)
dsr/ joz/

Tego jeszcze nie grali! Dokładają drona DJI do karty kredytowej w Citi Handlowym
Powiązane: Zarobki nauczycieli
Samorządy murem za ZNP? "W końcu także mogą zacząć protestować"Choć to ostateczna ostateczność, może dojść do tego, że samorządowcy też będą protestować – powiedział PAP wiceprezes Związku Miast Polskich Arkadiusz Chęciński, odnosząc się do ogłoszonego przez ZNP pogotowia protestacyjnego. Zaznaczył, że potrzebne są rozmowy i zmiany w finansowaniu oświaty.
Nowacka odpowiada nauczycielom. "W tym roku będzie 3-proc. podwyżka"Ministra edukacji Barbara Nowacka powiedziała w środę, że nauczyciele w tym roku otrzymają 3-procentową podwyżkę wynagrodzeń przewidzianą dla budżetówki.
Szkoły szykują się na strajk od 1 września? Nauczyciele żądają podwyżek i jeszcze raz podwyżekPodwyżek o 10 proc. od 1 września 2025 r. i uchwalenia obywatelskiego projektu noweli Karty nauczyciela domaga się ZNP, który ogłosił we wtorek pogotowie protestacyjne. W razie niespełnienia żądań zapowiada manifestację 1 września w Warszawie. Na razie nie mówimy o strajku – zaznaczyli związkowcy.
Polecane
Chery wchodzi do Polski. Kolejne „chińczyki” trafią do salonów
Orlen z tańszym paliwem na wakacje. Znamy warunki tegorocznej promocji
Kryptowaluty będą się liczyć przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny
Zakupy w Biedronce przez całą dobę. Tylko w tych lokalizacjach
Azbest na liście zawodowych zagrożeń. Nowotwory będą podstawą do odszkodowań z ZUS
Praca z widokiem na morze lub góry. Tyle można zarobić w polskich kurortach
Kolejny spór pasażera z LOT-em. Czy za zgubiony bagaż można mieć dwa odszkodowania?
Tarcza przeciw oszustom, ale i limity płatności. Oto co przyniesie PSD3
Od wybuchu wojny w Ukrainie tym bankom przybyło najwięcej zagranicznych klientów
Z urlopu prosto do biura? Telefon z firmy może oznaczać koniec wakacji
Wakacje tuż-tuż, a więc czas na giełdowy konkurs Bankiera i GPW! Nowe wyzwania i więcej nagród
Uzależnienie od Chin i Ameryka na odwyku. O co chodzi w walce o metale ziem rzadkich?
Niemiecki sprzedawca części samochodowych nie wszedł na giełdę. Kolejna odwołana oferta
Paradoks cen ropy i paliwa. Dlaczego nie będziemy tankować taniej?
Audi i Mercedes wyłamują się. Nie zrezygnują z aut spalinowych
Najnowsze
Nowacka nie przeszła do kolejnej klasy. Oświatowa „S” wystawiła ministrze świadectwo
Dragon dotarł do ISS. Tak kapsuła z Polakiem na pokładzie dokuje do stacji
W KE ruszają prace nad paktem dla wschodnich regionów granicznych. "Zaczynamy bardzo ważną inicjatywę"
Wyborcza ma umowę na usługi poligraficzne z Polską Press. Rozpocznie wygaszanie tej działalności u siebie
Spółka zależna Agory planuje zwolnienia grupowe, które objąć mają do 49 osób
Tyle cudzoziemcy wydali w Polsce. Najwięcej ci, którzy przyjechali z Niemiec
Dług publiczny Francji wciąż rośnie. Sięgnął 114 proc. PKB
Mrożenie cen energii i wiatraki w jednej ustawie. Minister klimatu apeluje do prezydenta o podpis
Allegro zaprosiło do sprzedaży nie więcej niż 46,2 mln akcji spółki
Render Cube wypłaci 13,5 zł dywidendy na akcję
ING: NBP będzie musiał skorygować ścieżkę inflacji. Powodem mrożenie cen energii
Generał Syrski: Natarcie wojsk rosyjskich w obwodzie sumskim zatrzymane
Hennig-Kloska: Dodatkowe 1,3 mld zł na odbudowę po powodzi
Referendum na Węgrzech. 95 proc. głosów przeciwko przystąpieniu Ukrainy do UE
UE potrzebuje własnej armii dronów. "Rosja może mieć 5 milionów, my musimy mieć więcej"
Popularne
Bundeswehra najsilniejszą armią w Europie. Kanclerz Merz: Nikt nie odważy się nas zaatakować
Wakacje blisko wojny? Turyści odsprzedają wycieczki do Egiptu i Turcji
Bagaż podręczny prawem, nie towarem. UE uciera nosa liniom lotniczym
Ogromne pieniądze wracają do Leszka Czarneckiego. Sąd oddalił skargę KNF
Nieprawidłowości w rządowej agencji. "55 stanowisk kierowniczych, nie licząc prezesa i jego zastępcy"
Tusk kończy z podatkiem Morawieckiego. Chodzi o rejestrację diesli
Umowa-zlecenie wliczona do stażu pracy. Tyle osób skorzysta na nowych przepisach
Do pracy w przedszkolu bez dyplomu? MEN chce obniżyć wymagania zatrudnienia
Domański zapowiada podatek od odsetek od rezerw utrzymywanych przez banki w NBP
Polska armia to za mało dla giełdowego debiutanta. W planie m.in. przejęcie w Hiszpanii i kontrakty w Niemczech
Producent proszku Persil ogłosił zwolnienia grupowe. Pracę straci prawie 160 osób
Bez kredytów, za to z akcjami Żabki, PKP Cargo i CCC. Rzecznik Adam Szłapka ma udziały w kilkudziesięciu spółkach
Hiszpania znalazła winnego blackoutu. Oberwało się kilku podmiotom
Szykuje się dywidendowa uczta. Oto 5 spółek, które mogą przynieść inwestorom konkretne zyski jeszcze w tym roku
Tu będzie praca. Polski sektor obronny potrzebuje ćwierć miliona nowych pracowników do 2035 r.