Nowa genialna funkcja w mObywatel. Sprawdź, zawieś lub unieważnij dowód osobisty

1 tydzień temu 11
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

W tekście umieszczono linki reklamowe naszego partnera

Aplikacja mObywatel wraz z najnowszą aktualizacją oznaczoną numerem 4.60 otrzymała nowość w postaci sprawdzenia dowodu osobistego – wpisując serię i numer dokumentu, możemy sprawdzić jego aktualny status (zawieszony, unieważniony lub aktywny). Co ważne, dotyczy to również innych dowodów osobistych, nie tylko tego należącego do nas. Jeśli chcecie sprawdzić, jak to działa, w sekcji "Usługi" wybieramy zakładkę "Sprawdź dowód".

Zawieś lub unieważnij swój dowód osobisty w mObywatelu

To jednak nie wszystko, ponieważ w aplikacji mObywatel pojawiła się również sekcja "Załatw sprawę", pod którą kryją się dwie nowe funkcje – zawieszenie i unieważnienie dowodu osobistego. Jak tłumaczy Ministerstwo Cyfryzacji w komunikacie:

Nie możesz znaleźć dowodu osobistego i nie masz pewności, czy się znajdzie? Możesz go zawiesić na maksymalnie 14 dni. W tym czasie możesz także cofnąć zawieszenie, jeżeli odnajdziesz swój dokument. Zawieszonym dokumentem nie możesz się posługiwać, warto pamiętać, że jeżeli w ciągu 14 dni nie cofniesz zawieszenia, dokument zostanie automatycznie unieważniony.

Jeżeli twój dowód się zgubił i wiesz, że się nie odnajdzie lub został trwale uszkodzony, możesz od razu zgłosić jego unieważnienie. Unieważnienia dowodu osobistego nie możesz cofnąć, takiego dokumentu również nie użyjesz do załatwienia formalności.

Zawieś lub unieważnij dowód osobisty w aplikacji mObywatel

Zawieś lub unieważnij dowód osobisty w aplikacji mObywatelŻródło: Komputer Świat

Z poziomu aplikacji mObywatel możemy zawiesić lub unieważnić wyłącznie własny dokument. Jakie warunki trzeba spełnić, by skorzystać z tych funkcji? Przede wszystkim być pełnoletnim użytkownikiem/pełnoletnią użytkowniczką aplikacji mObywatel w wersji 4.60 lub wyższej. Oprócz tego konieczny jest:

  • dodany w aplikacji certyfikat mDowodu;
  • aktywny Profil Zaufany;
  • konto ePUAP;
  • dowód osobisty z warstwą elektroniczną, który nie jest unieważniony;
  • dostęp do internetu (z usług w mObywatelu możesz skorzystać online, dokumenty działają także w trybie offline, czyli bez dostępu do internetu).

Co ważne, jeśli doszło do zniszczenia dowodu osobistego i unieważnisz go w aplikacji mObywatel, pod żadnym pozorem go nie wyrzucaj. Będziesz musiał dostarczyć dokument do urzędu, który go wydał.

Funkcja unieważnienia dowodu ma wkrótce zostać rozszerzona o opcję zgłoszenia nieuprawnionego wykorzystania danych osobowych, jeśli dojdzie np. do kradzieży tożsamości.

Chcecie bezpiecznie korzystać z sieci? To pomyślcie o inwestycji w VPN.

Przeczytaj źródło