Na wakacjach dalej króluje gotówka

1 dzień temu 3
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

Fot. Zofia i Marek Bazak/East News Fot. Zofia i Marek Bazak/East News

Według wyników ankiety, choć Polacy podczas wyjazdów wakacyjnych najczęściej płacą gotówką, to chętnie też korzystają z płatności bezgotówkowych: 61,7 proc. płaci kartą debetową lub kredytową, 29 proc. BLIKIEM lub przelewem natychmiastowym, a 19,8 proc. – portfelami cyfrowymi (np. Apple Pay, Google Pay). Z tych dwóch ostatnich form płatności - jak wskazali autorzy publikacji – najchętniej korzystają młodsi urlopowicze – używa ich w sumie 69,7 proc. badanych w grupie 18-24 lat i aż 83,9 proc. w grupie 25-34 lata.

Z badania wynika również, że jedynie 26,9 proc. nie wyjeżdża poza granice kraju, co oznacza, że blisko trzy na cztery osoby miały doświadczenia z zagranicznymi podróżami.

Wyjeżdżający za granicę najchętniej sięgają po gotówkę (44,7 proc.), ale - jak wskazują wyniki badania - coraz więcej z nich korzysta z nowoczesnych metod płatności. Kartą kredytową lub debetową płaci za granicą 29,4 proc. respondentów, a 18,3 proc. korzysta z aplikacji mobilnych i cyfrowych portfeli.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Badanie wykazuje, że nie zawsze wakacyjne wydatki ponosimy z własnej kieszeni. 40,2 proc. Polaków zdarzyło się korzystać z karty kredytowej, aby sfinansować całe wakacje lub ich część (np. noclegi, transport, bilety itd.).

Dla Polaków najważniejszą korzyścią płynącą z korzystania z kart kredytowych w czasie urlopu jest poczucie bezpieczeństwa – na ten aspekt wskazało aż 33,8 proc. respondentów. Brak konieczności noszenia gotówki minimalizuje ryzyko jej utraty i ułatwia zarządzanie wydatkami. Co siódmy badany (14,6 proc.) ceni także możliwość odroczenia płatności, a 11,8 proc. docenia dodatkowy limit środków w razie nieprzewidzianych wydatków.

Barometr Providenta to cykliczne badanie Polaków, które pozwala na lepsze rozumienie zachowań i decyzji finansowych konsumentów. Badanie zostało zrealizowane przez spółkę na próbie 1001 dorosłych Polaków, w czerwcu 2025 r.

Provident Polska jest częścią grupy finansowej International Personal Finance (IPF) notowanej na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. IPF działa w 9 krajach na całym świecie. W Polsce Provident działa od 1997 roku na rynku pozabankowych pożyczek gotówkowych. (PAP)

Przeczytaj źródło