Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
Ministra klimatu wskazywała, że ustawa w dłuższym horyzoncie czasowym ma zapewnić obywatelom niższe ceny energii przez zmianę miksu energetycznego, bo dziś energia z wiatru należy do najtańszych.
Apel do prezydenta o podpis pod ustawą wiatrakową
- Poprawka, która znalazła się w tej ustawie, która ma zapewnić na IV kwartał stabilne ceny energii dla polskich rodzin, zapewnić ich, że ceny energii nie będą w IV kwartale rosły, jest idealnym uzupełnieniem tego, co znajduje się w tej ustawie - zaznaczyła Hennig-Kloska.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wywiad ze Svenem Schuwirthem - wiceprezesem marki Cupra
Dodała, że energetyka nie może być przedmiotem sporu politycznego i zaapelowała do prezydenta, żeby: "stanął po stronie obywateli".
- Jeżeli pan prezydent Duda chce zapewnić obywatelom i obywatelkom niskie ceny energii, zarówno tu teraz, jak i w przyszłości, zapewnić konkurencyjność polskiej gospodarki, to powinien podpisać tę ustawę i bardzo pana prezydenta o to proszę i bardzo do niego apeluję. To jest w interesie Rzeczypospolitej - podsumowała.
Ustawa wiatrakowa. Sejm podjął decyzję
W środę wieczorem Sejm uchwalił nowelizację tzw. ustawy wiatrakowej, która m.in. zmniejsza minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań do 500 m.
W ustawie znalazły się też przepisy ws. zamrożenia cen energii do końca roku na poziomie 500 zł netto za MWh. Obecnie mrożenie obowiązuje do końca września.
W środę przed głosowaniem w Sejmie prezydent Andrzej Duda ocenił w Hadze, że "wrzucając" do nowelizacji ustawy wiatrakowej poprawkę ws. mrożenia cen energii, premier Donald Tusk próbuje wymusić jego podpis pod ustawą.