Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
Firma Axiom Space poinformowała o kolejnej zmianie terminu startu misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim. Jak podano w komunikacie Axiom Mission 4 wystartuje nie wcześniej niż w niedzielę 22 czerwca. Załoga cały czas przebywa na kwarantannie.
Kilka dni temu poinformowano, że kapsuła ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na pokładzie może wystartować w czwartek 19 czerwca. Jak się jednak okazało ten termin jest już nieaktualny.
Lot Polaka w kosmos znowu przełożony. Jest nowa data
Firma Axiom Space poinformowała, że misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) wystartuje nie wcześniej niż w niedzielę 22 czerwca.
"Zmiana daty startu da NASA czas na dalszą ocenę działania stacji kosmicznej po ostatnich pracach naprawczych w tylnym segmencie modułu serwisowego Zwiezda" - poinformowano w komunikacie.
ZOBACZ: Sławosz Uznański leci w kosmos. Ekspert zdradził, dlaczego go wybrano
To właśnie usterka techniczna w tym module była powodem ostatniego przełożenia startu misji z Polakiem na pokładzie. Chodziło o wyciek powietrza i spadek ciśnienia. Później NASA informowała, że po dokonaniu napraw poziom ciśnienia się ustabilizował, lecz jest poddawany dalszym obserwacjom.
Firma Axiom Space przekazała również, że "załoga Axiom Mission 4 pozostaje na kwarantannie, aby zachować wszystkie protokoły medyczne i bezpieczeństwa".
"Załoga jest w dobrym zdrowiu i dobrym humorze i nie może się doczekać startu" - dodano.
Przekładany start Axiom Mission 4
Sławosz Uznański-Wiśniewski ma być drugim Polakiem w kosmosie i pierwszym astronautą z naszego kraju na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Pierwotną datą startu misji miał być 29 maja, lecz od tego czasu termin był kilkakrotnie przekładany ze względu na problemy techniczne rakiety Falcon 9 i kapsuły Dragon oraz z powodu pogody.
ZOBACZ: Polska zapłaci krocie. Lot kosmiczny Polaka nie będzie tani
Astronauci - była astronautka NASA Peggy Whitson (dowódczyni), pilot Shubhanshu Shukla z Indii oraz specjaliści naukowcy Sławosz Uznański-Wiśniewski i Tibor Kapu z Węgier - spędzą na ISS do 14 dni.
Polak ma przeprowadzić na ISS kilkanaście eksperymentów opracowanych przez krajowe uczelnie i firmy technologiczne. Dotyczyć one będą m.in. sztucznej inteligencji, mikrobiomu i nowych materiałów.
Według szacunków Europejskiej Agencji Kosmicznej każde euro zainwestowane w badania kosmiczne przynosi średnio 1,6 euro zwrotu, a w przypadku obserwacji Ziemi nawet czterokrotnie więcej.

dk / Polsatnews.pl