Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski (fot. KRRiT)
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w kwietniu uchylił decyzję KRRiT o przyznaniu koncesji naziemnych na MUX-8 dla kanałów Republika i wPolsce24. Sprawa toczyła się ze skargi spółki Polskie Wolne Media (Grupa MWE Networks), która nie uzyskała miejsca na MUX-8 dla kanału Polska 24. Sąd nakazał wtedy przewodniczącemu KRRiT zapłatę ponad 10 tys. zł kosztów postępowania.
W ocenie sądu, przewodniczący KRRiT naruszył przepisy postępowania administracyjnego w stopniu, w którym mogło mieć to wpływ na wynik sprawy. – W zasadzie wszystkie zarzuty podniesione w skardze, okazały się zasadne – mówiła sędzia.
Spółka Polskie Wolne Media zarzucała organowi m.in. brak bezstronności. Sędzia zauważyła, że regulator nie udostępnił szybko stenogramu z posiedzenia, na którym zapadła decyzja. Nie zweryfikował należycie czy podmioty starające się o koncesję spełniają kryteria finansowe i bezpieczeństwa państwa. W ocenie sądu, KRRiT nie wskazała też czytelnie kryteriów, którymi kierowała się, podejmując decyzję.
Maciej Świrski od razu zapowiedział złożenie skargi kasacyjnej i to nastąpiło. – Skarga została złożona 24 czerwca – mówi Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzecznika prasowa KRRiT. Napisał też o tym Press.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej
Świrski: sędzia popełniła błędy
Więcej o sprawie Świrski powiedział w rozmowie z Wirtualną Polską. – W skardze kasacyjnej, którą złożyliśmy, jasno definiujemy błędy, które popełniła sędzia w tym wyroku. Ona, zamiast badać legalność całej procedury, weszła w merytorykę, do czego nie ma prawa. To jest jeden z powodów, żeby ten wyrok został uchylony – mówił.
Szef KRRiT odniósł się tez do zarzutu niesprawdzenia podmiotów biorących udział w konkursie pod względem bezpieczeństwa i obronności państwa.
– Wyjaśniam więc, że przy okazji koncesji dla TVN zwróciliśmy się do służb z pytaniem, czy podmiot jest bezpieczny, czy nie. Dostaliśmy odmowę, bo nie ma podstawy prawnej, by KRRiT pytała o to służby. Zostaliśmy więc odesłani z kwitkiem, a ponieważ nie jest dobrą praktyką urzędniczą zwracać się o to samo, to uznaliśmy, że tak samo będzie w przypadku telewizji Republika i nie mamy możliwości sprawdzenia w służbach. To znaczy, że sędzia, która w tym wyroku mówi, że nie sprawdziliśmy kwestii bezpieczeństwa, pokazuje, że nie zna prawa – dodał Świrski.
Republika zaczęła nadawać na ósmym multipleksie w lipcu 2024 roku, a wPolsce 24 we wrześniu.