Już miliard ludzi na świecie przesyłało lub otrzymało pieniądze cyfrowo

1 tydzień temu 17
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

2025-06-23 15:30

publikacja
2025-06-23 15:30

61 proc. badanych Polaków przesyła pieniądze za granicę za pośrednictwem aplikacji cyfrowych, a niemal 40 proc. zleca przelewy w fizycznych lokalizacjach, takich jak banki - wynika z badania przeprowadzonego przez Visa.

Już miliard ludzi na świecie przesyłało lub otrzymało pieniądze cyfrowo
Już miliard ludzi na świecie przesyłało lub otrzymało pieniądze cyfrowo
fot. Dean Drobot / / Shutterstock

W opublikowanym w poniedziałek raporcie dotyczącym przelewów międzynarodowych wskazano, że w skali globalnej dla ponad dwóch trzecich respondentów aplikacje cyfrowe są preferowanym sposobem przesyłania pieniędzy na konto bankowe.

Autorzy publikacji zauważyli, że polscy konsumenci korzystają z tej metody w podobnym zakresie - blisko dwie trzecie z nich (61 proc.) zadeklarowało, że dokonuje transferów pieniężnych za granicę za pośrednictwem aplikacji cyfrowych, a niemal dwie piąte zleca przelewy w fizycznych lokalizacjach, takich jak banki (39 proc.).

"O rosnącej popularności aplikacji cyfrowych w naszym kraju świadczy fakt, że ponad jedna czwarta Polaków (28 proc.) częściej niż rok temu wysyła pieniądze na konto bankowe za granicę wyłącznie przy ich użyciu. Przez 40 proc. naszych rodaków metoda ta wskazana została jako najbezpieczniejsza, zarówno w przypadku przesyłania, jak i otrzymywania przelewów pieniężnych" - podkreślili autorzy informacji.

W raporcie podkreślono, że jedynie 8 proc. respondentów z Polski stwierdziło, że preferuje przekazywanie środków za granicę w formie przekazu pocztowego, a 6 proc. poprzez czeki.

Blisko dwie piąte Polaków (39 proc.) stwierdziło ponadto, że pieniądze przesyłane cyfrowo są w ich przypadku dostępne natychmiast lub prawie natychmiast, a kolejne 13 proc. badanych wskazało czas krótszy niż jeden dzień. Co dziesiąty respondent stwierdził, że ma natychmiastowy dostęp do pieniędzy przesyłanych za pomocą czeku lub przekazu pocztowego.

Jako główny powód przelewów pieniężnych za granicę blisko jedna trzecia badanych globalnie i w Polsce (odpowiednio 31 proc. i 30 proc.) wskazała nieoczekiwane potrzeby ze strony przyjaciół lub rodziny. Ankietowani wskazywali też na prezent wakacyjny lub wynikający z innej specjalnej okazji, jak np. urodziny, a także na pomoc humanitarną.

Respondenci z Polski zapytani o główne trudności związane z cyfrowymi przelewami międzynarodowymi najczęściej wskazywali na wysokie opłaty - 19 proc. z nich spotkało się z wysokimi kosztami. Z kolei 1 na 10 respondentów wskazał, że miał problemy z obliczeniem kursu wymiany lub doświadczył technicznych trudności związanych z wybraną metodą płatności. Jednak ponad połowa badanych konsumentów z Polski (52 proc.) oraz ponad dwie piąte globalnie (43 proc.) nie miało żadnych problemów podczas wysyłania środków pieniężnych za granicę.

"Już miliard ludzi na świecie – około jedna ósma wszystkich z nas – przesyłało lub otrzymało pieniądze cyfrowo. Bank Światowy szacuje, że globalne przelewy cyfrowe wzrosły o 4,6 proc. do 905 mld dol. w 2024 r., z 865 mld dol. w 2023 r." - podsumowano w raporcie.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 2–30 stycznia 2025 r. na próbie blisko 44 tys. osób z 20 krajów w tym Polski. Wywiady przeprowadzono online.

Visa jest jednym z globalnych operatorów płatności cyfrowych. (PAP)

fos/ malk/

Skuteczne planowanie i realizacja projektów. Kurs dla przedsiębiorców.

Skuteczne planowanie i realizacja projektów. Kurs dla przedsiębiorców.

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Przeczytaj źródło