Jak wydłużyć swoje życie? Uczeni już wiedzą. Wystarczy 2,5 godz. w tygodniu

6 godziny temu 3
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

Ruch — ile go potrzeba, by wydłużyć życie? Zalecenia WHO

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca dorosłym od 2,5 do 5 godzin umiarkowanej aktywności fizycznej tygodniowo lub od 1 godziny i 15 minut do 2,5 godziny intensywnej aktywności. Analiza wykazała, że osoby utrzymujące aktywność na zalecanym poziomie miały o 30-40 proc. niższe ryzyko przedwczesnego zgonu. Nawet ci, którzy zwiększyli swoją aktywność z poziomu poniżej zaleceń, odnotowali spadek ryzyka o 20-25 proc.

Redakcja poleca: Ile kroków dziennie wydłuża życie? Znany lekarz podaje konkretne liczby. "Nasze badanie pokazało jasno"

Zespół naukowców z University of Queensland przeanalizował dane z 85 badań, które potwierdzają, że zwiększenie aktywności fizycznej w każdym wieku przynosi korzyści zdrowotne. W poszczególnych badania brało udział od 357 do ponad 6,5 mln osób. Analizy wykazały, że regularna aktywność fizyczna ma większy wpływ na zmniejszenie ryzyka zgonu z powodu chorób układu krążenia niż nowotworów. Naukowcy podkreślają, że nawet aktywność poniżej zalecanej dawki przynosi korzyści zdrowotne, co dowodzi, że lepiej zacząć ćwiczyć późno niż wcale. Badania ukazały się na łamach "British Journal of Sports Medicine".

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Korzyści zdrowotne aktywności fizycznej

Zwiększanie aktywności powyżej poziomu rekomendowanego przez WHO przynosi tylko niewielkie dodatkowe korzyści w zakresie zmniejszenia ryzyka przedwczesnego zgonu.

Badacze zwracają uwagę na ograniczenia swoich badań, takie jak subiektywna ocena poziomu aktywności uczestników oraz niewielka liczba badań dotyczących zgonów z powodu nowotworów.

Dożyjesz stu lat? Nasz test pokaże, jakie masz szanse

Wyniki badań mają istotne implikacje dla zdrowia publicznego, podkreślając znaczenie systematycznej aktywności fizycznej w dorosłości. Naukowcy zachęcają do rozpoczęcia regularnych ćwiczeń w każdym wieku, aby wpłynąć na długość życia.

Źródło informacji: Polska Agencja Prasowa

Przeczytaj źródło