ING: NBP będzie musiał skorygować ścieżkę inflacji. Powodem mrożenie cen energii

5 dni temu 13
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
TYLKO U NAS

2025-06-26 11:54

publikacja
2025-06-26 11:54

W związku z mrożeniem cen energii w IV kwartale, NBP będzie musiał skorygować ścieżkę inflacji w lipcowej projekcji inflacyjnej - wskazali analitycy ING Banku Śląskiego. Jednak ich zdaniem, nie zmieni to niechętnego podejścia NBP do obniżek stóp.

 NBP będzie musiał skorygować ścieżkę inflacji. Powodem mrożenie cen energii
 NBP będzie musiał skorygować ścieżkę inflacji. Powodem mrożenie cen energii
fot. KACPER PEMPEL / /  Reuters / Forum

"NBP będzie musiał skorygować ścieżkę inflacji w lipcowej projekcji inflacyjnej. Naszym zdaniem, nie zmieni to niechętnego podejścia NBP do obniżek stóp. Członkowie RPP wymieniają także inne argumenty, głównie długoterminowe ryzyka dla inflacji (wysoki deficyt fiskalny), a dodatkowo inne banki centralne w regionie (Czechy, Węgry) także zasygnalizowały niechęć do kolejnych cięć stóp, co zapewne NBP odnotuje" - napisali analitycy w dzienniku ING.

W środę Sejm uchwalił nowelizację tzw. ustawy wiatrakowej, która m.in. zmniejsza minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań do 500 m, w której znalazły się też przepisy ws. zamrożenia cen energii do końca roku na poziomie PLN 500 netto za MWh.

Postaw pierwsze kroki ku bezpiecznym inwestycjom — przeczytaj nasz poradnik o Obligacjach Skarbowych!

"Dotychczas mrożenie cen obowiązywało do końca września. Ta decyzja nie ma wpływu na nasze prognozy inflacji, bo już wcześniej przyjęliśmy założenie o braku zmian cen energii w IV kw. '25, ale to istotna informacja dla NBP i RPP" - napisali analitycy.

Zauważyli, że dotychczas NBP zakładał skok cen energii w IV kw. '25, co podnosiło inflację o 0,6 pkt. proc. i powodowało, że NBP spodziewał się inflacji pod koniec roku na poziomie około 3 proc., a nie około 2,5 proc., jak zakładali ekonomiści ING.

Dodali, że obecna taryfa tzw. sprzedawców z urzędu - PGE Obrót, Enei, Taurona Sprzedaż, Energi Obrót i Taurona Sprzedaż GZE - dla odbiorców z grupy G, czyli gospodarstw domowych, wynosi PLN 622,8 netto za MWh.

"Różnicę między ceną taryfową a ustawowo zamrożoną dopłaca sprzedawcom państwo. Tymczasem na Towarowej Giełdzie Energii podstawowe kontrakty BASE z dostawą w IV kwartale 2025 r. były w ciągu ostatniego miesiąca wyceniane w przedziale PLN 420-440 za MWh. Nowelizacja trafi teraz pod obrady Senatu" - podsumowali. (PAP Biznes)

jz/ asa/

Tego jeszcze nie grali! Dokładają drona DJI do karty kredytowej w Citi Handlowym

Tego jeszcze nie grali! Dokładają drona DJI do karty kredytowej w Citi Handlowym

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Przeczytaj źródło