Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
2025-06-21 06:00
publikacja
2025-06-21 06:00
Działania Grzegorza Brauna wywołują pozytywne emocje zwłaszcza wśród mężczyzn w wieku 25–45 lat – wynika z raportu Res Futury analizującego zachowania internautów. Prof. Monika Kaczmarek-Śliwińska z UW przedstawiła dwa sposoby, które media mogą zastosować wobec zachowania europosła.


Europoseł Braun zniszczył w środę tablice będące elementem wystawy w Sejmie, poświęconej kwestiom praw osób LGBT, autorstwa stowarzyszenia „Tęczowe Opole”. W następstwie tych działań wieczorem marszałek Szymon Hołownia przekazał na platformie X, że Braun otrzymał zakaz wstępu do parlamentu. Jak podkreślił, „nie ma miejsca dla chuliganów w Sejmie”.
Z raportu Europejskiego Kolektywu Analitycznego wynika, że wydarzenie wzbudziło duże zainteresowanie w mediach społecznościowych, osiągając zasięg 80 mln wyświetleń. Oznacza to, że przeciętny użytkownik wielokrotnie natrafiał na treści związane z incydentem. Autorzy raportu podkreślili, że temat promowały głównie osoby o prawicowych poglądach oraz sympatycy Grzegorza Brauna. Szczególnie silne, przede wszystkim pozytywne reakcje, zanotowano wśród mężczyzn w wieku 25-45 lat.
Prof. Monika Kaczmarek-Śliwińska, ekspertka w zakresie etyki i komunikacji z Uniwersytetu Warszawskiego, zapytana przez PAP o to, jak czyny Grzegorza Brauna mogą wpływać na jego wizerunek, wskazała zależność między dwiema grupami odbiorców.
„U osób sympatyzujących z Braunem postawa taka będzie wydawać się spójna z wcześniejszym wizerunkiem. Tym samym będzie stanowić kolejną »cegiełkę w gmachu Grzegorz Braun«” - zaznaczyła.
Dodała, że będzie on oceniany pozytywnie w tej grupie odbiorców, jako spójny i konsekwentny.
Ekspertka zwróciła uwagę, że w przypadku osób o dużej wrażliwości, otwartości i szacunku dla społeczności LGBT, te działania będą krytykowane i uznawane za niedopuszczalne oraz wymagające kategorycznej oceny, jak również ukarania. „Te najogólniej wskazane dwie postawy pokazują bardzo skrajne oceny wizerunku, a także wskazują silną polaryzację” - dodała.
Jak mówiła, na polaryzację społeczną wpływa wiele czynników. Jednym z nich jest aktywność taka jak niszczenie tablic poświęconych kwestiom LGBT, która osobom sympatyzującym z Grzegorzem Braunem wskazuje ich przestrzeń, okopywanie się w swoich przekonaniach, ale także brak otwartości na dyskusję i wymianę poglądów.
„Można więc powiedzieć, że tym samym akty agresywne, które widzieliśmy wielokrotnie w działaniach Grzegorza Brauna polaryzują społecznie” - podkreśliła Kaczmarek-Śliwińska.
Ekspertka zwróciła uwagę, na to, że każdy tego typu czyn jest formą zwrócenia i ogniskowania uwagi mediów. Kaczmarek-Śliwińska wyróżniła dwie szkoły, które mogą stosować media w reakcji na tego typu wydarzenia. Jedną z nich jest nieinformowanie o negatywnych działaniach i niepropagowanie podobnie agresywnych aktywności. Natomiast druga opiera się na informowaniu i objaśnianiu odbiorcom, co się wydarzyło. Polega ona na pokazywaniu kontekstu, mówieniu o sytuacji wykluczanych i atakowanych społeczności, a także wskazywanie na sankcje prawne grożące za tego typu działania. „Zdecydowanie skłaniam się ku drugiej szkole, która poprzez edukację może wpływać na świadomość społeczną, a tym samym przyczyniać się do zmniejszania polaryzacji” - podkreśliła.
Z raportu Res Futury wynika, że zniszczenie tablic stowarzyszenia „Tęczowe Opole” przez Grzegorza Brauna skłoniło internautów do podważania obecności społeczności LGBT w przestrzeni publicznej. 29 proc. komentarzy dotyczy samej obecności wystawy w Sejmie – jej znaczenia oraz, zdaniem części internautów jej "prowokacyjnego" charakteru. 24 proc. wzmianek koncentruje się na zachowaniu europosła i interpretacji tego czynu. Pojawiają się zarówno zarzuty wandalizmu, jak i odczytania tego jako „performansu”.
Niektórzy odbiorcy uważają, że „Braun wykazał się odwagą”. Pojawiają się również komentarze mówiące o wolności słowa - te obejmują 15 proc. wzmianek. Internauci spierają się o to, czy działania Brauna były formą ochrony, czy naruszenia wolności obywatelskiej. 13 proc. reakcji użytkowników sieci mówi o decyzji Marszałka Sejmu Szymona Hołowni i braku reakcji służby marszałkowskiej. Z kolei 9 proc. komentarzy ma charakter debaty, nad tym czy LGBT to ideologia.
We wpisach dotyczących wydarzenia z udziałem Brauna dominują emocje takie jak złość (32 proc.) która jest wyrażana zarówno wobec zachowania Brauna, jak i wystawy LGBT. Komentarze przejawiają się również pogardą (20 proc.) kierowaną wobec przeciwników lub zwolenników polityka. Reakcje odbiorców są nacechowane strachem (14 proc.), radością - wśród zwolenników Brauna (12 proc.) i bezsilnością (8 proc.).
Wśród najczęściej powtarzających się fraz i oznaczeń dominują: „Brawo Braun”, „Wandalizm”, „Sejm to nie miejsce na LGBT”, „Promocja dewiacji”, „W obronie wartości”.
To nie pierwszy incydent z udziałem Brauna w Sejmie tej kadencji - w grudniu 2023 r. poseł gaśnicą zgasił okolicznościowe świecie chanukowe ustawione w Sejmie; w kwietniu ub.r. usłyszał w tej sprawie zarzuty. W kwietniu Braun - jeszcze jako kandydat na prezydenta - udał się do szpitala w Oleśnicy, w którym pacjentka z Łodzi zdecydowała się na przeprowadzenie aborcji w 36. tygodniu ciąży z powodu zagrożenia zdrowia, aby przeprowadzić „obywatelskie zatrzymanie” Gizeli Jagielskiej, ginekolożki wykonującej legalne aborcje.
Weronika Moszpańska (PAP)
wm/ bst/ zuz/

Najlepsze konta firmowe. Sprawdź, w których bankach zapłacisz najmniej
Powiązane: Grzegorz Braun
Grzegorz Braun na krucjacie przeciwko Unii Europejskiej. Ale nie wtedy, kiedy ta płaciZrywa i pali niebieskie flagi z gwiazdami albo wyciera sobie o nią buty. Wzywa do obalenia Unii Europejskiej, ale jeśli ten eurokołchoz płaci, to przyjmuje przelewy bez mrugnięcia okiem. Tak wygląda najnowsze oświadczenie jeszcze europosła Grzegorza Brauna.
Grzegorz Braun zniszczył wystawę w Sejmie. Minister Kotula zawiadomiła prokuraturęMinister ds. równości Katarzyna Kotula złożyła we wtorek zawiadomienie do prokuratury w związku z działaniami europosła Grzegorza Brauna. Kotula poinformowała PAP, że zawiadomienie dotyczy zniszczenia w ubiegłą środę w Sejmie przez Brauna wystawy poświęconej kwestiom LGBT.
Grzegorz Braun i sześć przestępstw na koncie. Jest kolejny wniosek o uchylenie immunitetuNa sesji Parlamentu Europejskiego w Strasburgu jego przewodnicząca Roberta Metsola ogłosiła w poniedziałek, że otrzymała kolejny wniosek o uchylenie immunitetu polskiego europosła Grzegorza Brauna. Został on skierowany do komisji prawnej europarlamentu.
Polecane
Mieszkanie z aukcji komorniczej. Cena wywoławcza? Nawet 25% taniej
Barbie spotyka ChatGPT. Mattel i OpenAI łączą siły w świecie dziecięcej zabawy
Żniwo z dywidend, rajd Orlenu i inflacja bazowa najniżej od 5 lat. Tydzień na wykresach
Koszty budowy domu wróciły do celu inflacyjnego. Tyle trzeba zapłacić
Przerwy w bankach również w ten weekend. Aplikacja może się nie włączyć
Złote zakupy NBP. W maju nie było przerwy, wyliczenia Bankier.pl potwierdzone
Komputery kwantowe, które zmiażdżą kryptowaluty i dywidendowa zagłada. Redaktor naczelny Bankier.pl poleca
Największy wyciek w historii? Ogromna ilość danych w rękach hakerów
Ubezpieczenie dla rowerzysty. OC nie jest wymagane, ale polisa może się przydać
Zdolność w hipotekach dalej w górę. Szósty raz z rzędu
Dwucyfrowy spadek w motoryzacji ciąży polskiej produkcji
Ruszyła kampania, w ramach której kierowcy bezpłatnie sprawdzą stan i ustawienia świateł
Kolejne rekordy w tunelu na zakopiance. Ponad 44 tys. aut jednego dnia
Oszustwa przy sprzedaży aut. 137 tys. zł zabezpieczone na poczet kar
Sieć ładowarek do e-ciężarówek oplecie Europę
Najnowsze
Grzegorz Braun polaryzuje debatę publiczną. Media i internauci reagują skrajnie
Putin korzysta z zamieszania. "Cała Ukraina jest nasza"
Ukraińcy krytykują polską politykę historyczną. "Służą interesom Rosji"
Prokuratura zbada karty do głosownia. Bodnar: Złożyłem wniosek o dopuszczenie dowodów
Izrael w potrzasku. Trump zwleka z atakiem, a Żydom zaczyna brakować pocisków
Trzy wiedźmy podbiły obroty na GPW. Ale nie ruszyły WIG-iem
Polska chce zbudować GigaFabrykę AI. Projekt trafił już do KE
BM mBanku podniosło cenę docelową Banku Millennium do 15,2 zł
Premier chce dokładnego zbadania wyborów. "Wszędzie, gdzie są wątpliwości, należy przeliczyć głosy"
BM mBanku podwyższyło cenę docelową dla Banku Pekao do 208,4 zł
Włoski minister szczery do bólu: NATO, ONZ, Europa nie mają już racji bytu
W Katowicach powstanie hub gamingowy. Jest zgoda KE na rządowe wsparcie
Polskie KPO zrewidowane. Jest zielone światło na wydatki na obronność
Irański ostrzał niszczy izraelskie miasta. Żydzi odpowiadają atakami na irańskie symbole
Bułgaria oficjalnie przyjęta. W styczniu zostanie 21. państwem eurolandu
Popularne
W Berlinie spłonęło 35 aut dostawczych. Sprawcy przyznali się do sabotażu
Banki mówią „tylko nowe środki”, my podpowiadamy, jak to wykorzystać
Wysokość płacy to już nie tabu. Prezydent podpisał nowelę Kodeksu pracy
Bezpieczeństwo bez podziałów. Nawrocki do Tuska: Łączy nas Lechia Gdańsk
Adrian Zandberg zebrał wszystko Razem. Jego majątek jest szacowany na 1,8 mln zł
Rząd Tuska chciał ukrócić wywóz polskiego drewna za granicę. Oto jak to się udało
Nie żyje twórca kosmetycznego imperium. Ich produkty zna cały świat
Ile zarabia prezydent Polski?
USA bez kasy na emerytury i opiekę zdrowotną seniorów? "Szybciej niż przewidywano"
Startują wakacyjne promocje na paliwo. Pierwsza stacja wychyliła się przed szereg
Rząd przesuwa termin e-fakturowania. Mikrofirmy zyskają dodatkowy czas
Grzegorz Braun na krucjacie przeciwko Unii Europejskiej. Ale nie wtedy, kiedy ta płaci
Armada wojenna w drodze. USA wysyłają trzeci lotniskowiec na Bliski Wschód
Windy w blokach będą obowiązkowe. Za ich budowę zapłacą mieszkańcy
Kamiński i Wąsik wezwani do prokuratury. Chodzi o złamanie sądowego zakazu