Dramat posła KO. Usłyszał druzgocąca wiadomość. "Nie odkładajcie tego na później"

1 dzień temu 8

Data utworzenia: 3 listopada 2025, 21:26.

Poseł Koalicji Obywatelskiej Paweł Bliźniuk zdecydował się w sieci na bardzo osobiste wyznanie. "Mam nowotwór. I walczę. Z wiarą, że wczesna diagnoza i szybkie działanie mają sens" — napisał 3 listopada w serwisie X. Polityk zaapelował do wszystkich o profilaktyczne badania, zwłaszcza w ramach akcji Movember, którą poparł tego samego dnia prezydent Karol Nawrocki.

Poseł Koalicji Obywatelskiej Paweł Bliźniuk (zdj. archiwalne). Foto: Grzegorz Krzyżewski / Fotonews

Paweł Bliźniuk oświadczył: "W tym roku Movember ma dla mnie osobisty wymiar. Choroba przyszła niespodziewanie i przypomniała mi, jak kruche, ale też jak bezcenne jest zdrowie. Mam nowotwór. I walczę. Z wiarą, że wczesna diagnoza i szybkie działanie mają sens. Piszę to nie z żalem, lecz z wdzięcznością i nadzieją — by przypomnieć, że warto się badać".

Paweł Bliźniuk z KO: mam raka, walczę, warto się badać

Poseł KO dodał: "Nie odkładajcie tego »na później«. Nie czekajcie na »lepszy moment«. On jest właśnie teraz".

Pod wpisem polityka z Łodzi pojawiło się wiele życzeń i słów otuchy, pomimo różnicy partyjnej. "Pawle! Modlę się za Ciebie i za Twoje zdrowie. Walcz i wygraj" — napisał Janusz Kowalski z PiS. "Dużo zdrowia i siły!" — dodała Anna Radwan-Röhrenschef z Polski 2050. "Trzymaj się! Będzie dobrze!" — życzył Krzysztof Śmiszek z Nowej Lewicy.

Karol Nawrocki i Robert Lewandowski zachęcają do badań profilaktycznych w ramach akcji Movember

Listopad uznawany jest na świecie za miesiąc solidarności z mężczyznami zmagającymi się z nowotworami gruczołu krokowego oraz rakiem jąder. Prowadzona jest wtedy coroczna akcja Movember, której celem jest zwiększenie świadomości na temat męskiego zdrowia.

3 listopada wideo poświęcone badaniom profilaktycznym dla mężczyzn opublikował w serwisie społecznościowym Instagram kapitan polskiej reprezentacji w piłce nożnej Robert Lewandowski. "Panowie, bez względu na wiek, poglądy czy formę. Zdrowie mamy jedno! Listopad przypomina: badajmy się!" — napisał sportowiec.

W nagraniu wziął udział prezydent Karol Nawrocki. — Odważ się, to też jest siła — zwraca się do mężczyzn prezydent. Do dbania o własne zdrowie przekonują też m.in. siatkarz Bartosz Kurek, aktor Borys Szyc oraz autor programów kulinarnych Robert Makłowicz.

W Polsce nowotwór jądra jest najczęstszym rakiem złośliwym u młodych mężczyzn, szczególnie w wieku od 15 do 35 lat. Rocznie diagnozuje się około 1000-1100 nowych przypadków. Jest to choroba o bardzo dobrym rokowaniu, a przy wczesnym wykryciu wskaźnik wyleczenia wynosi ponad 95 proc.

Coraz częściej wykrywane są nowotwory prostaty, obecnie u ponad 20 tys. pacjentów rocznie. Każdego roku umiera ponad 5 tys. z nich. Rak ten często rozwija się latami bezobjawowo, a ryzyko zachorowania wzrasta znacząco po 50. roku życia.

Nazwa akcji Movember jest połączeniem angielskich słów moustache (wąsy) i November (listopad).

Źródło: Fakt, PAP

/1

Grzegorz Krzyżewski / Fotonews

Poseł Koalicji Obywatelskiej Paweł Bliźniuk (zdj. archiwalne).

Przeczytaj źródło