Deregulacja dotarła do Sejmu. Posłowie zdecydują o losach poszczególnych projektów

1 tydzień temu 17
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

2025-06-23 17:53

publikacja
2025-06-23 17:53

Sejm, który zbiera się we wtorek będzie głosował nad sześcioma rządowymi projektami deregulacyjnymi. W porządku obrad jest też projekt noweli ustawy o obronie ojczyzny, który ma usprawnić proces rekrutacji do wojska oraz projekt ws. wypowiedzenia Konwencji ottawskiej, zakazującej użycia min przeciwpiechotnych.

Deregulacja dotarła do Sejmu. Posłowie zdecydują o losach poszczególnych projektów
Deregulacja dotarła do Sejmu. Posłowie zdecydują o losach poszczególnych projektów
fot. MARCIN BANASZKIEWICZ / / FORUM

Zgodnie ze wstępnym harmonogramem obrad Sejm rozpocznie we wtorek prace od głosowań m.in. nad sześcioma rządowymi projektami ustaw deregulacyjnych.

Projekt nowelizacji ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi zakłada wykreślenie zapisów, które obecnie wymuszają na depozytariuszach funduszy inwestycyjnych oraz alternatywnych spółek inwestycyjnych obowiązek weryfikowania zgodności ich działalności z prawem, interesem inwestorów i regulacjami wewnętrznymi. Projekt zmian ustawy o obrocie instrumentami finansowymi przewiduje wyeliminowanie obowiązku pośrednictwa firmy inwestycyjnej dla ofert publicznych papierów wartościowych, o wartości mniejszej niż równowartość 1 mln euro.

Kolejny projekt deregulacyjny - zmiana ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz ustawy o podatku od towarów i usług - przewiduje wprowadzenie nowych przepisów umożliwiających kontrolowanemu przedsiębiorcy dobrowolne złożenie korekty deklaracji podatkowej, która częściowo uwzględnia błędy wykryte podczas kontroli celno-skarbowej. Propozycja podwyższenia od 1 stycznia 2026 r. limitu tzw. zwolnienia podmiotowego w VAT z 200 tys. zł do 240 tys. zł zawarta jest projekcie nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług.

Posłowie będą głosować też nad projektami nowelizacji Prawa farmaceutycznego oraz Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Pierwszy z nich zakłada usunięcie obowiązku wskazywania przez firmę farmaceutyczną do Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi informacji o planowanym miejscu dostawy produktów leczniczych, przeznaczonych do zbycia na terytorium Polski. Drugi projekt dotyczy wydłużenia terminu na złożenie przez rozwiedzionego małżonka oświadczenia o powrocie do nazwiska, które nosił przed zawarciem małżeństwa z 3 do 12 miesięcy od uprawomocnienia się orzeczenia rozwodowego.

W porządku obrad jest też drugie czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Dotyczy on kompleksowego uregulowania zasad podlegania ubezpieczeniom społecznym przez marynarzy oraz opłacania za nich składek na ubezpieczenie społeczne. Wnioskodawcy przewidują wprowadzenie wobec marynarzy dwóch alternatywnych schematów podlegania ubezpieczeniu społecznemu: statusu marynarza albo statusu pracownika zatrudnionego na podstawie marynarskiej umowy o pracę.

Sejm będzie zajmie się też projektem nowelizacji ustawy o obronie Ojczyzny, przyjętym przez rząd w kwietniu 2022 r. Ma ona zastąpić wiele obowiązujących wcześniej aktów dotyczących funkcjonowania Sił Zbrojnych RP i całego systemu obronności państwa.

Celem projektu jest usprawnienie procesu rekrutacji do wojska i poprawa procesów zarządzania zasobami osobowymi Sił Zbrojnych, w zakresie działań kadrowych, finansowych oraz dyscyplinarnych. Zmiany zakładają m.in. uregulowanie zasad ponownej kwalifikacji wojskowej osób, których stan zdrowia się pogorszył, a także zasad oceny zdolności psychologicznych osób ubiegających się o przyjęcie do służby. W planach jest ponadto wprowadzenie regulacji, w myśl której "postępowanie rekrutacyjne wobec osoby ubiegającej się o powołanie do służby wojskowej będzie trwało +bez zbędnej zwłoki+".

Projekt obejmuje też kwestie związane z finansowaniem zakupów sprzętu wojskowego - m.in. za pomocą Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego finansowana jest duża część kluczowych kontraktów na sprzęt. Chodzi m.in. o umożliwienie otwarcia przez stronę polską rachunku bankowego w banku centralnym państwa realizującego zamówienia na uzbrojenie lub sprzęt wojskowy; przychody z prowadzenie tego rachunku mają stanowić przychody Funduszu.

Posłowie rozpatrzą także rządowy projekt ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji strategicznych oraz kluczowych inwestycji w zakresie potrzeb obronności państwa i bezpieczeństwa publicznego oraz ustanawiania stref ochronnych dla niektórych terenów zamkniętych. Celem nowych przepisów jest uproszczenie inwestycji w obronność.

Przepisy mają usprawnić m.in. budowę wzdłuż wschodniej granicy instalacji w ramach "Tarczy Wschód", budowę nowych jednostek wojskowych, magazynów czy poligonów, jak również inwestycje w rozbudowę przemysłu zbrojeniowego. Projekt zakłada podział inwestycji na inwestycje kluczowe, takie jak np. Tarcza Wschód, produkcja amunicji oraz inwestycje strategiczne. Zmiany dotyczą wydawania zgody środowiskowej, realizacji inwestycji na gruntach państwowych i oparciu ich o lokalne przedsiębiorstwa, możliwości wywłaszczenia nieruchomości za odszkodowaniem, wyjęcia spod zastosowania do inwestycji strategicznych Prawa zamówień publicznych oraz tworzenia stref ochronnych terenów zamkniętych.

Sejm zajmie się także projektem nowelizacji ustawy o komornikach sądowych; zakłada ona przesunięcie z 65 do 70 lat granicy, po przekroczeniu której szef MS odwołuje z urzędu komornika; to powrót do regulacji sprzed 2019 r. Projekt ma też wyeliminować dotychczasowy maksymalny, sześcioletni okres trwania asesury komorniczej, umożliwiając asesorom nieograniczony czas zdobywania praktyki.

Wieczorem we wtorek, Sejm rozpatrzy kolejne rządowe projekty ustaw deregulacyjnych: nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych; nowelę ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych; noweli ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Pierwszy projekt zakłada zlikwidowanie obowiązku sporządzania i publikowania informacji o realizowanej strategii podatkowej przez największych podatników CIT. Drugi wprowadza łagodnieje zasady zwrotu podatku w przypadku uchylenia decyzji o wsparciu w Polskiej Strefie Inwestycji (PSI) lub zezwolenia na działalność w Specjalnych Strefach Ekonomicznych (SSE). Trzeci projekt dotyczy zmiany zasady rozliczania podatku w przypadku świadczeń powtarzających się, takich jak renty. Dzięki przyjętym rozwiązaniom, nie trzeba będzie co miesiąc składać zeznania podatkowego w tej sprawie. Nowe przepisy przewidują ponadto ułatwienia przy dokonywaniu obrotu majątkiem, który pochodzi m.in. ze spadku.

W wtorek Sejm rozpatrzy projekt nowelizacji ustawy o restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne; ma on usprawnić proces restrukturyzacji zobowiązań finansowych rolników oraz zapewnić im ochronę przed egzekucją na czas rozpatrywania wniosku o przejęcie długu przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

W środę posłowie wysłuchają sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z działalności w 2024 r. oraz informacji o działalności Rady Mediów Narodowych w 2024 r.

Sejm będzie kontynuować prace nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Projekt tzw. ustawy odległościowej znosi wprowadzoną w 2016 r. zasadę 10H i przewiduje 500 m jako minimalnej odległości wiatraków od zabudowań. Minimalna odległość turbiny od granicy parku narodowego ma wynieść 1500 m, od określonych obszarów Natura 2000-500 m. Restrykcją tą mają zostać objęte sąsiedztwa obszarów Natura 2000 utworzonych w celu ochrony siedlisk nietoperzy i ptaków.

Posłowie będą też pracować nad projektem noweli ustawy o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym. Zgodnie z projektem Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych będzie odpowiedzialna za tworzenie i utrzymywanie zapasów gazu. Agencja będzie kupować gaz na giełdzie, ponadto będzie miała możliwość zakupu lub sprzedaży gazu w trybie przetargów, aukcji lub zamówień publicznych. W projekcie określono, że zapasy strategiczne gazu, które gromadzić będzie RARS wyniosą 1,06 mld m sześc.

W porządku obrad jest też rządowy projekt nowelizacji Prawa restrukturyzacyjnego, który ma dostosować polskie prawo do przepisów UE w sprawie ujednolicenia regulacji dotyczących postępowań restrukturyzacyjnych. Postępowanie takie ma umożliwić przedsiębiorcom, którzy znajdują się w trudnej sytuacji, kontynuowanie prowadzonej działalności i ma przeciwdziałać likwidacji miejsc prac w danym zakładzie.

Sejm będzie też pracował nad poselskim (KO) projekt nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Zakłada on, że osoby od 13. roku życia nie będą potrzebowały zgody rodzica na skorzystanie z pomocy psychologa, psychoterapeuty albo terapeuty środowiskowego w ramach świadczeń gwarantowanych. Osoby od 13. do 16. roku życia miałyby prawo do trzech wizyt w roku bez zgody przedstawiciela ustawowego, a osoby od 16. roku życia - bez ograniczeń.

Sejm w środę zajmie się rządowym projektem ustawy o wypowiedzeniu Konwencji ottawskiej zabraniającej użycia min przeciwpiechotnych jako środka walki zbrojnej, a także składowania, produkcji i przekazywania min przeciwpiechotnych oraz nakazującej ich zniszczenie. Polska została sygnatariuszem umowy 4 grudnia 1997 roku, ratyfikowała ją jednak dopiero w 2012 roku.

W połowie marca wypowiedzenie konwencji rekomendowali ministrowie obrony Polski, Estonii, Łotwy i Litwy; argumentowali, że od czasu ratyfikowania konwencji "sytuacja bezpieczeństwa w naszym regionie uległa zasadniczemu pogorszeniu". Jako pierwsza, w kwietniu, zatwierdziła ten krok Łotwa. Na początku maja, parlament Litwy zatwierdził wycofanie się kraju z traktatu z Ottawy. Także fiński rząd ogłosił zamiar wycofania się z traktatu.

W czwartek posłowie będą pracować nad kolejnymi projektami deregulacyjnymi. Chodzi o wprowadzenie zmian w: Kodeksie karnym skarbowym oraz w Ordynacji podatkowej; w Kodeksie postępowania cywilnego i w Kodeksie cywilnym oraz w Krajowym Rejestrze Sądowym. Pierwszy projekt zakłada uproszczenie administracyjnych obowiązków podatkowych oraz złagodzenie kar za przestępstwa skarbowe, które nie powodują bezpośrednich strat w podatkach. Drugi - umożliwienia dwustronnej komunikacji elektronicznej w postępowaniach przed sądami cywilnymi, co przyczyni się do przyspieszenia obiegu dokumentów, zmniejszenia kosztów oraz zwiększenia dostępności wymiaru sprawiedliwości. Projekt przewiduje także lepsze wykorzystanie w sądach alternatywnych metod rozwiązywania sporów, m.in. mediacji. Trzeci projekt przewiduje zniesienie obowiązku publikowania w Monitorze Sądowym i Gospodarczym wpisów w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) oraz umożliwienie dostępu do danych KRS przez nowoczesne interfejsy sieciowe.

Sejm rozpatrzy też projekt ustawy przygotowany przez Konfederację, który ma umożliwić obywatelom dostęp do tzw. pasywnych środków ochrony osobistej, takich jak kamizelki kuloodporne i nowoczesne hełmy wojskowe. Projekt znosi też limit czasowy dla użyczania broni do testów przed zakupem dla konsumentów będących osobami fizycznymi posiadającymi odpowiednie pozwolenie na broń. (PAP)

kos/ kno/ par/

Przeczytaj źródło