Dantejskie upały we Włoszech. Większość miast z najwyższym stopniem alertu

1 dzień temu 3
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

Chaos na włoskich ulicach, rosnący paraliż w placówkach służby zdrowia oraz gorączkowe działania rządu. Tak wygląda obecnie sytuacja w kraju, gdzie temperatura przekracza aż 40 st. C. Włoskie Ministerstwo Zdrowia podjęło nadzwyczajne środki, uruchamiając specjalny telefon alarmowy "Chrońmy się przed gorącem". W większości włoskich miast obowiązuje najwyższy stopień ostrzeżenia przed upałem.

Włoska prasa odnotowuje, że ekstremalne warunki atmosferyczne szczególnie dotykają miejscowości turystyczne, gdzie na ulicach przebywa duża liczba osób. Przy temperaturach znacznie przekraczających 30 st. C, a czasem osiągających 40 st. C, dochodzi do nagłych omdleń oraz innych poważnych dolegliwości zdrowotnych.

Jak donosi dziennik "Il Messaggero", lawinowo rośnie liczba pacjentów trafiających na pogotowie ratunkowe. W wielu regionach Włoch notuje się nawet o 15 proc. więcej interwencji, a w Toskanii wzrost ten wynosi aż 20 proc. Lekarze przyznają, że większość przypadków dotyczy starszych osób, które szczególnie cierpią podczas pierwszych dni ekstremalnych upałów w sezonie.

Ciąg dalszy artykułu pod wideo.

Jak podaje PAP, Pier Luigi Bartoletti, lekarz rodzinny z Rzymu, podkreślił, że takie fale gorąca są szczególnie zdradliwe dla seniorów, a liczba zgłoszeń ratunkowych wyraźnie wzrosła w ostatnich dniach.

Zapaść w szpitalach

Tymczasem sytuacja w szpitalach zaczyna być krytyczna. Placówki nie tylko zmagają się z obciążeniem wynikającym z większej liczby pacjentów, ale także z dotkliwym niedoborem personelu. Brak lekarzy i pielęgniarek staje się coraz większym problemem, zwłaszcza w okresie wakacyjnym. Jak donoszą media, pogotowia w całym kraju znalazły się na granicy wytrzymałości.

Czytaj też: Upały zabiły 50 tys. osób w Europie w 2023 r. To żniwo zmiany klimatu

Najwyższy stopień alertu wprowadzony został w większości włoskich miast przez ministerstwo zdrowia. Wskazuje on na zagrożenie zdrowia, które dotyczy nie tylko osób najbardziej narażonych, ale całego społeczeństwa. W tej trudnej sytuacji uruchomiono bezpłatną, ogólnokrajową linię telefoniczną pod numerem 1500. Można tam uzyskać porady dotyczące ochrony zdrowia w trakcie skwarów, opieki nad osobami szczególnie wrażliwymi na wysokie temperatury, a także zasad bezpieczeństwa w pracy na otwartym terenie.

Przeczytaj źródło