Czy w Bolcie będzie bezpiecznej? Trwają testy nowej funkcji

9 godziny temu 4
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

fot. materiały prasowefot. materiały prasowe

Celem wdrożenia nowej funkcji  jest poprawa ogólnego poziomu bezpieczeństwa na platformie. Ma w tym pomóc umożliwienie pasażerom dzielenia się opinią, a także informowanie kierowców o zgłoszonych sytuacjach po zakończeniu kursu, aby ograniczyć niewłaściwe zachowania za kierownicą.

Nowa opcja w Bolcie. Służy bezpieczeństwu 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Żeby zgłosić niebezpieczny styl jazdy kierowcy, wystarczy otworzyć w trakcje przejazdu Panel Bezpieczeństwa (w aplikacji Bolt), klikając w ikonę bezpieczeństwa. Następnie trzeba wybrać opcję „Zgłoś niebezpieczną jazdę” oraz zaznaczyć jedną z trzech kategorii: przekraczanie prędkości, korzystanie z telefonu podczas jazdy, niebezpieczny styl jazdy.  

– Rozumiemy, że nie każdy pasażer czuje się komfortowo, by w trakcie przejazdu zwrócić kierowcy uwagę na styl jazdy, który uznaje za niebezpieczny. Dzięki nowej funkcji raportowania niebezpiecznego stylu jazdy, pasażerowie mogą w szybki i dyskretny sposób podzielić się swoimi obawami jeszcze podczas trwania podróży. To pozwala nam wspierać kierowców w doskonaleniu usług i dodatkowo wzmacnia poziom bezpieczeństwa na naszej platformie. To nasz kolejny krok po niedawnym szkoleniu z bezpieczeństwa w ruchu drogowym – mówi Paweł Kuncicki, senior country manager Bolt w Polsce.  

Raportowanie niebezpiecznego stylu jazdy, to najnowsza funkcja bezpieczeństwa wprowadzona przez Bolt w ramach zobowiązania do przeznaczenia 100 milionów euro w ciągu trzech lat na rozwój działań zespołu ds. bezpieczeństwa. Nowa opcja dołącza do istniejących funkcji w Pakiecie Bezpieczeństwa aplikacji, takich jak nagrywanie dźwięku w czasie przejazdu, czy czterocyfrowe kody odbioru, które zapewniają, że pasażer i kierowca są prawidłowo dopasowani przed rozpoczęciem kursu, oraz zaufane kontakty, które umożliwiają szybki kontakt z bliskimi w sytuacjach awaryjnych, gdy nie można skontaktować się z pasażerem.

Jak podawaliśmy w 2023 r., zgodnie z danymi Komendy Głównej Policji, wzrastała liczba przestępstw o charakterze seksualnym, popełnianych w środkach transportu zamawianych przez aplikacje przewozowe. W 2020 r. odnotowano siedem takich przypadków, w 2021 r. – 21, natomiast od stycznia do września 2022 r. – 30. Przestępstwa miały charakter molestowania lub gwałtu, a ofiarami tych napaści były najczęściej kobiety. 

W 2024 roku wprowadzono nowelizację ustawy zwanej potocznie “Lex Uber”, mającej na celu zwiększenie bezpieczeństwa w przewozach osób realizowanych przez aplikacje typu Bolt czy Uber. Najważniejsze zmiany objęły m.in. obowiązek posiadania polskiego prawa jazdy przez wszystkich kierowców realizujących przewozy przez aplikację, obowiązkową weryfikację kierowców przez firmy pośredniczące oraz dodatkowe wymagania zdrowotne i psychologiczne.  

Przeczytaj źródło