Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
fot. skrin Baidu
Chińczycy nie zatrzymują się w globalnym wyścigu o prymat w świecie sztucznej inteligencji. Właśnie przyłącza się do niego potężna chińska wyszukiwarka internetowa Baidu.
Rodzina modeli Ernie 4.5 od Baidu składa się z 10 wariantów, z których największy zawiera aż 424 miliardy parametrów, co plasuje go w czołówce największych modeli AI na świecie
Modele od Baidu dzięki zastosowanym innowacjom (m.in. multimodalne heterogeniczne wstępne trenowanie MoE, infrastruktura efektywnego skalowania) potrafią efektywnie przetwarzać zarówno dane tekstowe, jak i wizualne, co przekłada się na zaawansowane zdolności rozumienia i generowania informacji w różnych formatach.
Zobacz: Giganci cyfrowi w Chinach zaczęli korzystać z AI firmy DeepSeek
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej
Ernie 4.5 "wywróci stolik" w dziedzinie AI?
W testach porównawczych model Ernie 4.5 wykazał przewagę nad konkurencyjnymi rozwiązaniami, takimi jak DeepSeek V. Ma lepsze wyniki w 22 z 28 testów w kluczowych kategoriach. Jeden z modeli z rodziny Baidu wyróżnia się szczególnie w zadaniach wymagających zaawansowanego „trybu myślenia”
Decyzja Baidu o otwarciu kodu Ernie 4.5 wpisuje się w rosnący trend chińskich firm technologicznych, które coraz częściej udostępniają swoje zaawansowane modele AI społeczności open source, w ten sposób odpowiadając na rosnącą konkurencję na globalnym rynku gigantów AI.
– Za każdym razem, gdy duże laboratorium udostępnia potężny model, podnosi to poprzeczkę dla całej branży – powiedział CNBC Sean Ren, profesor nadzwyczajny informatyki na Uniwersytecie Południowej Kalifornii i badacz roku w dziedzinie sztucznej inteligencji firmy Samsung.
Czy modele Baidu będą dla branży AI wstrząsem na miarę tego, jaki zafundował światu w styczniu DeepSeek? Badacze i eksperci są w tej kwestii podzieleni - pisze CNBC.
- Baidu zawsze bardzo wspierało swój zastrzeżony model biznesowy i głośno sprzeciwiało się otwartemu oprogramowaniu, lecz przełomowe technologie, takie jak DeepSeek udowodniły, że modele open source mogą być równie konkurencyjne i niezawodne, jak modele zastrzeżone - powiedział wcześniej CNBC Lian Jye Su, główny analityk w grupie badawczo-doradczej Omdia.