Analitycy Goldman Sachs: Ropa może podskoczyć nawet do ponad 100 dol. za baryłkę

1 tydzień temu 14
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

2025-06-23 13:46

publikacja
2025-06-23 13:46

Długotrwałe zakłócenia w tranzycie przez Cieśninę Ormuz mogą podbić ceny ropy nawet do 110 dol. za baryłkę - oceniają analitycy Goldman Sachs. Według nich jeśli dostawy ropy z Iranu spadną o 1,75 mln baryłek dziennie, to cena ropy Brent może dojść do 90 dol.

 Ropa może podskoczyć nawet do ponad 100 dol. za baryłkę
 Ropa może podskoczyć nawet do ponad 100 dol. za baryłkę
fot. Lucas Jackson / / FORUM

Analitycy banku inwestycyjnego Goldman Sachs wskazali, że w niedzielę (22 czerwca) cena ropy Brent wzrosła do nieco poniżej 80 dolarów za baryłkę. W ich ocenie wynika to z tego, iż rynek wycenia nieco wyższe prawdopodobieństwo zakłóceń w dostawach, choć analitycy banku nie spodziewają się "nastąpienia znaczących zakłóceń w dostawach ropy i gazu ziemnego".

Bank rozważa dwa scenariusze zakłóceń dostaw ropy. Pierwszy - spadek dostaw wyłącznie z Iranu i drugi - szersze zakłócenie regionalnej produkcji ropy lub transportu.

Według analityków jeśli podaż irańskiej ropy spadłaby o 1,75 mln baryłek dziennie (mb/d), to - zgodnie z ich szacunkami - cena ropy Brent mogłaby wzrosnąć do ok. 90 dolarów. Z kolei, jeśli przepływ ropy przez Cieśninę Ormuz (położoną między Iranem, a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi) spadłby o 50 proc. na miesiąc, by pozostać o 10 proc. niższym przez kolejne 11 miesięcy to - według szacunków Goldman Sachs - cena ropy chwilowo podskoczyłaby do ok. 110 dolarów.

"Oczekujemy, że europejskie rynki gazu ziemnego (TTF) i LNG również wycenią nieco wyższe prawdopodobieństwo poważnego zakłócenia dostaw" - ocenili analitycy. Według nich, gaz ziemny może osiągnąć cenę 74 euro za MWh, co - jak przypomnieli - w 2022 r. spowodowało ograniczenie popytu na gaz.

Zdaniem ekspertów hipotetyczne, długotrwałe i poważne zakłócenie tranzytu przez Cieśninę Ormuz mogłoby spowodować wzrost cen ropy do 110 dolarów za baryłkę, a europejskiego gazu do 100 euro za MWh. Szacunek ten zakłada niemal 20-proc. zakłócenie globalnych dostaw energii. "Podczas gdy wydarzenia na Bliskim Wschodzie pozostają dynamiczne, uważamy, że bodźce ekonomiczne, w tym dla USA i Chin, by spróbować zapobiec trwałemu i bardzo dużemu zakłóceniu w Cieśninie Ormuz, byłyby bardzo silne" - podkreślili analitycy Goldman Sachs.

W nocy z soboty na niedzielę USA zaatakowały trzy irańskie zakłady wzbogacania uranu w Fordo, Natanz i Isfahanie. Stany Zjednoczone przyłączyły się tym samym do prowadzonych od 13 czerwca izraelskich ataków na Iran, których deklarowanym celem jest zniszczenie programu atomowego tego państwa. W odpowiedzi na atak USA parlament Iranu zdecydował o zamknięciu cieśniny Ormuz, czyli najważniejszego szlaku eksportowego ropy naftowej z Zatoki Perskiej na światowe rynki i trasy, którą przepływa jedna piąta globalnych dostaw tego surowca. (PAP)

jls/ mick/

Najlepsze konta firmowe dla nowych przedsiębiorców z dodatkowymi funkcjami – czerwiec 2025

Najlepsze konta firmowe dla nowych przedsiębiorców z dodatkowymi funkcjami – czerwiec 2025

Powiązane: Konflikt Izrael-Iran

Polecane

Najnowsze

Popularne

Przeczytaj źródło