700 turystów utknęło w pobliżu słynnej atrakcji. Mieszkańcy ustawili skały na torach

1 miesiąc temu 15

Data utworzenia: 17 września 2025, 9:25.

Co najmniej 700 turystów znalazło się w trudnej sytuacji w pobliżu Machu Picchu w Peru. Powodem były protesty mieszkańców, którzy zablokowali linię kolejową prowadzącą do starożytnej cytadeli Inków. Władze potwierdziły, że udało się wcześniej ewakuować około 1600 osób, jednak setki wciąż pozostały uwięzione w miasteczku Aguas Calientes. Jak informuje agencja AFP, wśród ewakuowanych znaleźli się m.in. polscy turyści.

638936968529143209.jpg Foto: x.com, Carolina Paucar / AFP

Problemy rozpoczęły się, gdy firma PeruRail ogłosiła wstrzymanie kursów pociągów z powodu niebezpieczeństwa na trasie. Tory zostały zablokowane dużymi kamieniami, a dodatkowo — jak podał przewoźnik — osoby trzecie naruszyły fragment trasy poprzez prace ziemne, co zagroziło jej stabilności.

Turyści utknęli na Machu Picchu. Mieszkańcy zrzucili kamienie na tory

Utrudnienia są skutkiem sporu o koncesję dla przewoźnika autobusowego Consettur, który przez lata obsługiwał trasę z Aguas Calientes do wejścia na teren ruin. Po wygaśnięciu umowy lokalne władze zdecydowały się wyłonić nową firmę, co wywołało sprzeciw części mieszkańców. Według protestujących proces wyboru nowego operatora jest nieprzejrzysty i niesprawiedliwy, a na decyzji mają korzystać wybrane podmioty.

Minister turystyki Desilu Leon poinformowała, że choć część turystów zdołano ewakuować w poniedziałek, około 700 osób nadal utknęło w miasteczku u stóp góry. Trwają działania mające na celu przywrócenie bezpieczeństwa i organizację transportu zastępczego.

Co to jest Machu Picchu?

Machu Picchu to jedno z najsłynniejszych miejsc na świecie, symbol cywilizacji Inków i jedno z siedmiu nowych cudów świata. Położone na wysokości ok. 2400 m n.p.m. w peruwiańskich Andach, stanowi unikatowy przykład zaawansowanej inżynierii sprzed ponad 500 lat.

Kompleks wzniesiono w połowie XV wieku za panowania władcy Pachacuti. Składa się z około 200 budowli — świątyń, domów i tarasów rolniczych — wykonanych z granitowych bloków precyzyjnie dopasowanych bez użycia zaprawy. Miasto podzielone jest na strefę rolniczą, mieszkalną i sakralną, a jego dokładna rola w czasach Inków do dziś pozostaje przedmiotem badań.

Ruiny przez wieki pozostawały ukryte w górskiej dżungli i nie zostały odkryte przez hiszpańskich konkwistadorów. Dopiero w 1911 roku amerykański profesor Hiram Bingham ponownie zwrócił światu uwagę na to niezwykłe miejsce. Dziś Machu Picchu odwiedzają miliony turystów rocznie.

Źródło: The Guardian / AFP

Przeczytaj również:

Turyści bestialsko niszczyli skarby Tatr. W sieci rozpętało się piekło. "Obraz nędzy i rozpaczy"

Turyści masowo robią to na śnieżce. Miarka się przebrała. Lepiej to przeczytajcie

Pokazała nagranie z gór po najeździe turystów. "To jest po prostu jakieś świństwo"

/15

Carolina Paucar / AFP

Co najmniej 900 turystów znalazło się w trudnej sytuacji w pobliżu Machu Picchu w Peru.

/15

- / X

Powodem były protesty mieszkańców, którzy zablokowali linię kolejową prowadzącą do starożytnej cytadeli Inków.

/15

Carolina Paucar / AFP

Władze potwierdziły, że udało się wcześniej ewakuować około 1400 osób.

/15

- / X

Setki osób wciąż pozostały uwięzione w miasteczku Aguas Calientes.

/15

- / X

Problemy rozpoczęły się, gdy firma PeruRail ogłosiła wstrzymanie kursów pociągów z powodu niebezpieczeństwa na trasie.

/15

- / X

Tory zostały zablokowane dużymi kamieniami.

/15

- / X

Naruszono też fragment trasy poprzez prace ziemne, co zagroziło jej stabilności.

/15

Carolina Paucar / AFP

Minister turystyki Desilu Leon poinformowała, że choć część turystów zdołano ewakuować w poniedziałek, około 900 osób nadal utknęło w miasteczku u stóp góry.

/15

Carolina Paucar / AFP

Trwają działania mające na celu przywrócenie bezpieczeństwa i organizację transportu zastępczego.

/15

- / X

Machu Picchu to jedno z najsłynniejszych miejsc na świecie, symbol cywilizacji Inków i jedno z siedmiu nowych cudów świata.

/15

x.com, Carolina Paucar / AFP

/15

- / X

/15

- / X

/15

- / X

/15

- / X

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Newsletter

Najlepsze teksty z Faktu! Bądź na bieżąco z informacjami ze świata i Polski

Zapisz się

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas!

Napisz list do redakcji

Przeczytaj źródło