Dlaczego tabliczka/znaczek tir jest przekreslony. To pytanie zadaje sobie pewnie wiele osób. Tir to skrót od Transport International Routier. Jest przekreslony bo ma odniesienie do starych karnetów, dokumentów, ktore pozwalały jeździć po Rosji. Dziś już z rzadka zobaczymy tabliczkę która nie jest przekreslona. Jako, że mało naszych europejskich kierowców wypuszcza się do Rosji. Słowo to jednak tak przeniklo nasza kulturę, że dla wielu samochód ciężarowy to po prostu TIR.
Samochód ciężarowy, samochodowi ciężarówek nie równy. Są tzw solówki czyli zabudowane samochody ciężarowe, które mogą ciągnąć też przyczepę i wtedy nazywa się to tandem oraz są ciągniki siodłowe, potocznie zwane koniem, do których zapina się naczepe.

Tir_tablica_przekreślona_tabliczka
Tir_tablica_przekreślona_tabliczka

Mówiąc o tirach i tirowcach nie sposób nie powiedzieć o tirowkach – czyli ich żeńskiej odmianie, które to są swoistym symbolem kobiecości i przykładem gatunki oraz ich usposobienia. Pozostawie to bez głębszego komentarza bo to nie artykuł o dziwkach.
Tir nie jest słowem międzynarodowym a funkcjonuje raczej w naszej polskiej świadomości. Różne nacje wypracowały swoje nazewnictwo. I tak w ul będzie to pieszczotliwie lorry w formie żeńskiej, by w USA być sztandarowo truck’iem. W zachodniej części Europy na tira mówi się kambion. I jest to określenie, które funkcjonuje w kilku państwach – wszędzie tam gdzie język wywodzi się z łaciny. Czyli we Włoszech, Francji, Hiszpanii, Portugalii.
Tir to pewna konwencja o transporcie, która stopniowo straciła znaczenie oraz prawo bytu na rzecz otwartych granic i strefy Schengen – unii europejskiej. To niesamowite udogodnienie dla transportu dzięki, któremu gospodarki rozkwitły. Transport i czas żyją w wielkiej symbiozie, a drogi są niezbadane.

Wszystko musi być na czas.

Kierowca tira zarabia ponadprzeciętne wynagrodzenie lecz w zamian spędza poza domem 24 godziny i jego praca jest bardzo niebezpieczna jak i narażony jest na redukcję wynagrodzenia względem mandatów, których to jest wiele jako że obowiązują to przepisy dla kierowcy samochodu ciężarowego. I tak można dostać mandat za niewłaściwy czas pracy, źle zabezpieczony towar, jazdę w klapkach we Francji lub palnik gazowy w Niemczech. Przepisów jest bardzo dużo co skutecznie pomaga w jeździe za darmo dopóty nie będziesz encyklopedią prawa drogi.

CDN a literówki zostana poprawione kiedyś

Leave a reply

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj