Wiersz Adama MICKIEWICZA Pani Twardowska: W każde z makowych ziareczek

34.5 C
Kraków
czwartek, 30 czerwca, 2022

Papierosy – przyszła kryska na Matyska

Must read

DEWELOPER
DEWELOPERhttps://yxz.pl
Administrator, taksówkarz i poeta.

Papierosy – Dlaczego rzucić palenie?

Wiedziałem, żę ten dzień musi nadejść, wiedziałem to od lat. Palę papierosy od “gówniarza”. Fajki – tytoń to jedna z najbardziej uzależniających substancji na świecie, która dumnie posiada legalny status. Paczki z pięknymi obrazkami i hasłami o tym, że palenie zabija spoglądają na nas, jednak nie przemawiają do wszystkich. Pali prawie połowa populacji, i jest to klasa uboższa. Dym jest tak zdradliwy i wciągający, wiele osób nigdy nie rzuci ich, aż do śmierci.

Moi rodzice palili papierosy – Tata rzucił, a Mama dalej pali. Kaszle, sprawia mi to wieli ból, gdy słyszę jak się męczy. Gdy byłem młody zdarzało się, że wysyłali mnie do kiosku po cygary. Właśnie pewien aspekt ich ważności, mnie w końcu zainteresował. Co jest ważniejsze od rodziców od nas – dzieci? Na co ciągle robią sobie przerwę? Dlaczego tylko oni mogą to robić? Dlaczego dzieciom nie wolno? Jako dziecko byłem zagorzałym przeciwnikiem, nieraz im powtarzałem jak to śmierdzi, że jest fuj.

 

Pierwszy Papieros

Pierwszego zapaliłem z Wojtkiem na budowie, w szkole podstawowej, był to niedopałek. Wracając ze szkoły zaczęliśmy rozmowę – przechwałki, który już palił. Efektem, zabraliśmy tego niedopałka, aby sobie udowodnić, że już to robiliśmy. Spaliliśmy go jak żaba, bez zaciągania się. Zdaję się, że jeszcze tego samego dnia, kupiliśmy sobie po ramce fajek, i spaliliśmy jeszcze kilka tą samą metodą jak lokomotywa, następnie je schowaliśmy w sekretnym miejscu na budowie. O którym wiedziałem tylko ja i on. Następnego dnia paczki znikły.

To jest błędne koło. Ciągle musisz sobie zrobić na coś przerwę, ciągle masz w świadomości, że jeszcze coś musisz zrobić – zapalić. Zawsze jest to przed Tobą – czynność do wykonania, która nie ma końca. Poza aspektami zdrowotnymi, ważna jest sprawa potwornej kontroli człowieka przez tą substancję, która często, dyktuję nam gdzie idziemy. A bo tam jest ławka, na której mogę zapalić, a bo muszę jeszcze kupić papierosy na jutro, pójdę do baru to mnie ktoś może poczęstuje itd.

Zwierzęta nie potrzebują palić

Nie wiem, co można napisać dobrego o nich. Poza tym, że mają chronić przed pewnymi chorobami, co jest tak prawdziwe jak absurdalne i to że mają fajny aspekt społeczny, który znika gdy przestajesz palić to chyba nic. Kosztują fortunę. Nie chcesz wiedzieć ile pieniędzy wydałeś na papierosy. Gdybym na wielkiem tacy pokazał Ci wszystkie papierosy, które wypaliłeś, a pieniądze które pochłonęły, to co byś wybrał?

 

Łato się mówi, rzucić… Wielu palaczy rzuca, cały czas, niektórzy codziennie. Ja też często zaliczałem się do tej kategorii. Choć udało mi się pokonać nałóg kilkukrotnie, na okresy rzędu 3 miesiące, pół roku, miesiąc, tydzień. I co? Czułem się wtedy świetnie. Tryskałem energią. Czułem się wspaniale. Wolny…

Tak łatwo wrócić do uzależnienia, wystarczy sięgnąć raz, by czasem wrócić znów to czynnego palenia.

 

Albo palisz, albo nie palisz

Jak rzucić palenie papierosów?

To jak nike – po prostu to zrób. Jest pełno środków, które mają Ci w tym pomóc, jednak puki te środki dalej dostarczają nikotynę, bądź inne substancje stymulujące w podobny sposób – nie rzuciłeś. Rzucisz gdy będziesz wolny od domniemanych leków i papierosów.

 

Papierosy
Wszystko co dobre musi się skończyć
- Advertisement -spot_img

More articles

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisement -spot_img

Latest article