KRAKSON

Rynek Krakowski – Kraków

Must read

Kraków dawna stolica polski, miasto wyjątkowe, o którym mówi się, że jest również magiczne. Ile magii jest na prawdę w Krakowie i co sprawia, że jest magiczne? Czy jest to perła w koronie czy hańba dla narodu?

Rynek w Krakowie to największy romantyczny rynek w europie. Swoim majestatem przyćmiewa inne place na całym kontynencie. Wchodząc na niego pierwszy raz każdy w głowie ma: ohh, ahh. Płyta rynku wypełniona jest atrakcjami i stałymi osobami, które wiąża z nim swoje życie. Rynek pozwala im żyć.

Na rogu floriańskiej i mikołajskiej znajdziemy kierowców melex’a którzy oferują zwiedzanie miasta za średnio koszt – bagatela 200PLN. Jest tam również Pewien Pan który od lat tłoczy monety okolicznościowe. W sukiennicach przez wiele lat pracowała Dzidzianna Solska – niedawno zmarłą wróżbitka wielkiej sławy. Pod mariackim lubią rozstawiać się też mimowie, którzy godnie reprezentują sztukę, a pod Adamem Mickiewicza pokaz wykonują tancerze – breakdance. O tyle ich spektakl jest na wysokim poziomie, za to scenariusz pozostaje taki sam przez lata, co stałych mieszkańców Krakowa już mało rusza. W Krakowie został wytyczony tzw. trakt królewski, który to ogranicza swobodę i performance. Osoby bez stosownej licencji i opłaty mogą zapłacić mandat. Jest to pewien absurd krakowski. Bo co przyciąga rzeszę turystów jak nie Ci właśnie ludzie?

Zmienia się na przestrzeni lat, czasem czuje, że jest coraz mniej na nim miejsca. To karmnik dla gołębi, to fontanna. Czy rynek naprawdę tego potrzebuje? Czy na brackiej dalej pada deszcz?

Sam pracowałem na płycie rynku przez lata jako promotor klubów nocnych: Ministerstwa, Roentgena, a później Klubu Kulturalnego. Spędziłem tam wiele pięknych oraz mrożących krew w żyłach chwil jak i spotkałem wielu ciekawych ludzi. Ulica Floriańska również nie jest mi obca jako, że pracowałem tam swego czasu w pewnej sławnej bramie.

Rynek to miejsce spotkań, choć nowe oblicze Kazimierza jak i Podgórza powoli rozładowuje „ruch” na jego płycie. Pod samym rynkiem prowadzone były wykopaliska archeologiczne, a obecnie znajduję się tam muzeum.

CDN…

 

- Advertisement -spot_img

More articles

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article