Wiersz Adama MICKIEWICZA Pani Twardowska: Cóż to, czyliż mię nie znacie?

poniedziałek, 4 marca, 2024
Wrzuć tutaj maciej.soroczynski@gmail.com
poniedziałek, 4 marca, 2024
Wrzuć tutaj maciej.soroczynski@gmail.com

Kalkulator – umiesz liczyć, licz na siebie

Kalkulator to przedmiot bez którego nie zrobisz biznesu. Każdy szef, musi go mieć na stałe w głowie jak i realnie. Musisz robić bilans zysku i strat, by obliczyć opłacalność, wszystko co poniżej zera puści Cie z czasem z torbami. Czasem nie da się obliczyć zysku odrazu, ale zawsze znamy koszta, trzeba szacować. W dzisiejszych czasach często z pomocą przychodzi  też zaawansowana statystyka, na podstawie której podejmowane są decyzję. Nikt za Ciebie nie policzy czy Ci się to opłaca – umiesz liczyć, licz na siebie. To hasło które niesie niepowtarzalną mądrość życiowa na wielu płaszczyznach.

 

Pamiętam pewną rozmowę kwalifikacyjną w sprawie pracy, gdzie szef, kazał mi sprzedać sobie kalkulator. Mam pewien dryg do handlu i dużą dozę wyobraźni oraz improwizacji. Nie potrzebowałem wiele namysłu, by wypunktować zalety tego przedmiotu, podkreślając nawet wypustkę na cyfrze “5”, która sprawia, że można łatwo środkowym palcem znaleść, środek kalkulatora, by używać go niczym klawiatury numerycznej, wieloma palcami. Suma sumarum udało mi się sprzedać kalkulator właścicielowi i dostałem prace.

KalkulatorSam zapomniałem o rachunku na wiele lat, nie czyniąc odpowiednich wyliczeń i bilansu dnia codziennego, jak i większych okresów, co skutecznie trzymało mnie na granicy zera. Gdzie orientowałem się, że pieniędzy nie ma jak i ich już nie było. Wydawałem wolną ręką, nie zostawiając nic na potem.

Wydawaj mniej niż zarabiasz

Czego musisz dokonać w życiu chcąc stać się bogatym to stale przesuwać granicę zera, aby twoje “totalne” zero zamieniło się na 100, później na 1000, a z czasem na 10 000. To ma być liczba, która ma być całkowitym zerem, punktem poniżej którego nie możesz zejść. To wszystko wydaję się tak proste w słowach, a wielu ludzi nigdy nie odbije się od zera. W czym jest tak wielki problem?

 

Ludzie kupują, aby nie czuć się biednymi

Nie możesz żyć tak, jak ktoś bogatszy kilka razy, dopóki twój dochód i oszczędności się nie zrównają. Wiele osób często czuję wstyd, gdy idąc np. do lokalu, nie dorównali by w wydatkach drugiej osobie. Czasem ludzie scigają się w wydatkach, to jak aukcja – licytacja. Kto ma najlepsze ubrania, najlepszy samochód, kto jest gość? Za każdym człowiekiem stoi cyfra, której nie znasz, to suma jego oszczędności. Majątek.

Wydaję pieniądze na nic

To pewne dwuznaczne zdanie mówi, o tym jak zbudować majątek, żę trzeba wydać te pieniądze na jego poczet i o nich zapomnieć, to pieniądze wydane, jeśli ciągle będziesz z nich podbierał nigdy nie zbudujesz kapitału oszczędnościowego. Druga wartość tego aforyzmu mówi o tym, że ludzie wydają pieniądze na nic, na bibeloty, które nie mają żadnej wartości użytkowej. Sa w nich tylko zatopione pieniądze, takich przedmiotów nie użytkuje się, są po nic. Mają walory optyczne. Jeśli chcesz oszczędzać, zrobić biznes, musisz darować sobie kupowanie tego czego nie używasz, czego nie konsumujesz. Wszystkiego co nie jest absolutną koniecznością. Wiele osób, traci wielkie sumy, małymi porcjami, cyframi po przecinku.

 

Biedę się chowa, a luksus chwali

 

 

 

Leave a reply

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

CYBREX

 
CYBREX  

ZIZOO

 
ZIZOO  

cdefgah

 
cdefgah  

yuoiea

 
yuoiea  
Przejdź do paska narzędzi