Nie ma innej gry która by miała tak szlachetny wymiar jak gra w szachy. To iście królewska gra i nic z nią się nie może równać. Gra pochodzi z orientu, a później została sprowadzona na stary kontynent – Europę.

 

Szachy niosą też wielką filozofię życia. Dualizm, biały i czarny. Akcja i reakcja. Król i królowa. Czas, zegar. To gra dla ludzi wysublimowanych, wiele osób powie, że to jeden z najnudniejszych sportów, śmieją się gdy wyobrażają sobie relację z gry szachistów, jednak gdy znaleść się na ich miejscu, to emocje nabierają obrotów. Jeden zły ruch może zadecydować o przegraniu partii. Sport ten jest otoczony wielkim szacunkiem – większym niż golf. W tej dyscyplinie gra się o duże pieniądze, i tytuły, które sporo znaczą. Szachami interesują się ludzie z wyższej sfery, przedsiębiorcy, politycy…

To pionki wygrywają partię

 

Szachy
Na szachownicy rozgrywa się wielka batalia.

W szachach lubię to, że każdy pionek może zmienić się w hetmana. To filozofia tak bliska życiu, która niesie ze sobą wielką prawdę, a i jest wieloznaczna. Tak jak na wojnie wojnę wygrywają szeregowi, podczas gdy generał jest oddalony w bezpiecznym miejscu.

Gdy tracisz piony, twój rywal zyskuję przewagę, i nawet gdy stracisz jednego lub kilka, poźniej ten idąc tylko na wymianę, zbliża się do wygranej. Trzeba też umieć grać pionami, aby zajmować odpowiednie pozycje, i dominować na planszy, lub grać taktykę obronną. Należy też pamiętać o biciu w przelocie (en passant), gdzie ten ruch jak i sama przemiana w hetmana wyewoluowała z czasem.

Skoczek i laufer mają tą samą wartość punkową jednak wraz z rozwojem partii ich rzeczywista wartość jest inna. Otoż koń ma większą siłę na samym początku partii gdzie układ na szachownicy jest zamknięty, a goniec jest cenniejszy później gdy układ partii jest otwarty i może skutecznie blokować wiele pól

 

SzachyWieża wchodzi do gry później, często wyprowadzona do gry dzięki roszadzie, która też potrzebowała czasu aby móc zaistnieć w szachach (zasady zmieniały się na przestrzeni lat). Wieże często służą do matowania, jest to najprostszy mat liniowy. Robią to one dwie, lub jedna z hetmanem.

 

Najlepszą partią jest pat

Wynik najlepszej partii to remis. Nie ma nic piękniejszego jak spotkać rywala równego sobie. Pat to partia doskonała, gdzie zawodnicy nie popełnili żadnego błędu. I tak wiele partii turniejowych kończy się właśnie takim wynikiem. Rozgrywane są nieraz dziesiątki partii, które kończą się patem, a jedna wygrana – przegrana, decyduje o końcowym wyniku.

 

Hetman to królowa, a brzmi tak męsko i jest taka męska, podczas gdy król zdaję się taki bezbronny. Porusza się ona po wszystkich polach po przekątnej i prosto, jednak nie może skakać jak koń. To najbardziej wartościowa figura. Czasem trzeba pójść na wymianę na samym początku partii, ludzie którzy bronią hetmana zamiast króla przegrywają. Później jeszcze jest spora szansa na zdobycie królowej.

 

Król to figura specjalna której nie można zbić, taka która nabiera wartości bojowej wraz z rozwojem partii, i później sama często atakuje, i gra tą figurą wymaga wiele finezji i przemyślanej strategii, gdzie eskortuję się nią pionki w drodze po hetmana, lub wspomaga inna figurę podczas matowania.

Szachy
Szachy to sport intelektualny

 

Do dziś nie rozstrzygnięto, zagadnienia który kolor ma przewagę, choć mówi się, że to czarne mają większą siłę, a białe mogą wywalczyć jedynie remis gdy oponent się nie pomyli…

Leave a reply

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj