15. emerytura jeszcze w grudniu? ZUS wydał oświadczenie

1 miesiąc temu 29

Zbliżający się koniec roku to dla wielu emerytów czas planowania wydatków związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. W tym kontekście, jak co roku, pojawia się temat zmian w harmonogramie wypłat świadczeń z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Co więcej, w przestrzeni publicznej powraca dyskusja o rzekomej „15. emeryturze”, która miałaby trafić do części seniorów jeszcze w grudniu.

Grudniowe przesunięcia w harmonogramie wypłat emerytur

Standardowo emerytury i renty są wypłacane przez ZUS w siedmiu stałych terminach: 1., 5., 6., 10., 15., 20. i 25. dnia każdego miesiąca. Ustawowa zasada jednak mówi, że jeśli ustalony termin wypłaty przypada na dzień wolny od pracy lub święto, ZUS ma obowiązek zrealizować przelew w ostatnim dniu roboczym, który poprzedza ten termin. W grudniu 2025 roku ten mechanizm dotknie aż cztery terminy.

15. emerytura jeszcze w grudniu? ZUS wydał oświadczenieFot. Virrage Images Inc/Canva

Najbardziej odczuwalną i wyczekiwaną zmianą jest ta związana ze Świętami Bożego Narodzenia. Osoby, które normalnie otrzymują świadczenie 25. dnia miesiąca, w tym roku kalendarzowym mogą liczyć na pieniądze jeszcze przed Wigilią. Z uwagi na to, że 25 grudnia to święto, wypłata nastąpi we wtorek 23 grudnia, a w niektórych przypadkach pieniądze mogą trafić na konta nawet w poniedziałek 22 grudnia. Inne przyspieszone terminy to te wypadające w weekend:

  • Świadczenia z datą 6 grudnia (sobota) zostaną przelane już w piątek 5 grudnia.
  • Podobnie będzie z terminem 20 grudnia (sobota) – w tym przypadku seniorzy zobaczą pieniądze na swoich kontach już w piątek 19 grudnia.

Warto pamiętać, że wszystkie te przesunięcia nie są efektem nowej decyzji politycznej, ale stałej, prawnej zasady funkcjonującej od lat w ZUS.

Dwa przelewy w jednym miesiącu - kwestia „15. emerytury”

Dla części seniorów grudzień faktycznie może przynieść podwójną wypłatę. Kwestia ta dotyczy osób, których standardowy termin wypłaty przypada na 1. dzień każdego miesiąca.

Rok 2026 rozpoczyna się od dnia świątecznego, ponieważ 1 stycznia wypada w czwartek. Zgodnie z zasadą o wcześniejszej wypłacie w dni wolne, styczniowe świadczenie za 2026 rok zostanie przelane już w grudniu 2025 roku, a konkretnie w środę 31 grudnia.

15. emerytura jeszcze w grudniu? ZUS wydał oświadczenieFot. karmamarketing/Pixabay

W praktyce oznacza to, że seniorzy z terminem 1. dnia miesiąca otrzymają w grudniu dwa przelewy: standardową grudniową emeryturę 1 grudnia oraz styczniową emeryturę 31 grudnia. To właśnie to zbiegnięcie się wypłat, będące wynikiem układu kalendarza, jest potocznie nazywane „15. emeryturą”.

Należy jednak podkreślić, że jest to jedynie antycypacja (przyspieszenie) wypłaty świadczenia, co oznacza, że w styczniu 2026 roku te osoby nie otrzymają już żadnych innych środków.

Dodatkowe wsparcie dla seniorów. Prawdziwe „piętnastki” i waloryzacja

Kwestia realnego, dodatkowego wsparcia finansowego dla seniorów regularnie powraca w debacie publicznej. Istnieją inne formy wsparcia, o których dyskutowano lub które zostały wdrożone w minionych latach.

Jednym z przykładów było potoczne określenie „15. emerytura” na zwrot nadpłaconego podatku, który trafił do seniorów o niższych świadczeniach. Wynikało to z nadwyżki pobranego podatku dochodowego (PIT) od dodatkowych świadczeń, takich jak 13. i 14. emerytura, po wprowadzeniu zmian związanych z kwotą wolną od podatku. To rozwiązanie miało charakter jednorazowy i dotyczyło wyłącznie osób spełniających określone kryteria dochodowe, z maksymalnym zwrotem sięgającym około 400 złotych. Warto przypomnieć, że politycy Prawa i Sprawiedliwości w poprzednich latach przekonywali nawet, że dzięki wprowadzeniu tych zmian udało się wdrożyć "piętnastkę" w praktyce.

ZUS, poza stałymi terminami, realizuje także wypłaty trzynastek i czternastek. Trzynasta emerytura jest wypłacana wszystkim uprawnionym seniorom, niezależnie od kryterium dochodowego, natomiast czternastka jest świadczeniem, które w pełnej wysokości trafia do osób z niższymi świadczeniami.

Przeczytaj źródło