Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
Przedwojenne sukcesy Jadwigi Jędrzejowskiej
Pierwszą polską legendą Wimbledonu była Jadwiga Jędrzejowska, która należała do światowej czołówki w okresie przedwojennym. W 1937 roku dotarła do finału turnieju w Londynie, gdzie po trzysetowej walce musiała uznać wyższość Brytyjki Dorothy Round. Przez wiele dziesięcioleci była jedyną Polką, która zagrała w najważniejszym meczu kobiecego Wimbledonu.
Finał Agnieszki Radwańskiej w 2012 roku
Na kolejny polski finał Wimbledonu czekaliśmy do 2012 roku. Wtedy świetny sezon rozgrywała Agnieszka Radwańska. Na kortach trawiastych imponowała techniką i czuciem gry. Do turnieju przystępowała jako rozstawiona z trójką. W drodze do finału straciła tylko jednego seta w ćwierćfinale z Rosjanką Mariją Kirilenko.
W wielkim finale czekała jednak na nią Serena Williams. Choć Polka dzielnie walczyła, to jednak w trzech setach musiała uznać wyższość Amerykanki. Później w latach 2013 i 2015 dwukrotnie dochodziła jeszcze do półfinału.
Wielkie emocje polski ćwierćfinał w grze męskiej w 2013 roku
Historyczne występy w turnieju seniorów oglądaliśmy w 2013 roku. W ćwierćfinale doszło do polskiego pojedynku. Jerzy Janowicz mierzył się w nim z Łukaszem Kubotem. W trzech setach wygrał ten pierwszy.
W półfinale grał z faworytem gospodarzy Andym Murrayem i zaczął od wygranego seta. Ostatecznie przegrał 1:3, a Brytyjczyk wygrał cały turniej po finałowym triumfie nad Serbem Novakiem Djokoviciem.
Zwycięstwo Łukasza Kubota w grze podwójnej
Łukasz Kubot to pierwszy polski zwycięzca seniorskiego Wimbledonu. Jeden z największych sukcesów w swojej karierze osiągnął w 2017 roku w turnieju gry podwójnej, gdy występował wspólnie z Brazylijczykiem Marcelo Melo. Duet ten spisywał się doskonale i dotarł do wielkiego finału.
Tam stoczył heroiczny, pięciosetowy bój z austriacko-chorwacką parą Oliver Marach i Mate Pavić. Decydowała piąta partia. Tę Polak i Brazylijczyk wygrali 13:11 i mogli cieszyć się z wielkiego triumfu. Dla Łukasza Kubota był to drugi wielkoszlemowy tytuł w karierze po tym, jak w 2024 roku triumfował w Australian Open.
Hubert Hurkacz w półfinale Wimbledonu
Ostatni spektakularny występ polskiego singlisty w Wimbledonie miał miejsce w 2021 roku. Wówczas fantastyczny turniej rozgrywał Hubert Hurkacz. Wrocławianin dotarł do półfinału. W drodze do czołowej czwórki pokonał m.in.:
· rozstawionego z dwójką Rosjanina Daniiła Miedwiediewa,
· legendarnego Szwajcara Rogera Federera.
Niestety jego piękna przygoda zakończyła się w półfinale, gdy musiał uznać wyższość świetnie dysponowanego Włocha Matteo Berrettiniego. Do tej pory to najlepszy występ Hurkacza w Wimbledonie.
Jan Zieliński z triumfem w mikście
Drugim polskim triumfatorem Wimbledonu jest Jan Zieliński. Zawodnik ten dokonał tego w 2024 roku w grze mieszanej, gdy tworzył duet z Hsieh Su-wei z Tajwanu. Para ta na korcie rozumie się bez słów, co kilka miesięcy wcześniej udowodniła, triumfując w Australian Open.
Jan Zieliński w 2024 roku wygrał dwa turnieje wielkoszlemowe w mikście, w tym prestiżowym Wimbledon.
Czy w 2025 roku kolejni Polacy pokuszą się o sukces na trawiastych kortach w Londynie? Z pewnością największe nadzieje wiążemy z występami Igi Świątek i Jana Zielińskiego. A zmagania sportowców można obejrzeć na kanałach sportowych Polsatu.
Polsat Sport